مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: خرید تضمینی گندم در خوزستان روز سه شنبه سوم خرداد به یک میلیون و ۳۰۰هزار تن رسید که ۲۰۰ هزار تن بیش از حد انتظار و پیش بینی بوده است.
کد خبر: ۱۰۴۶۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰ 24 May 2022

امید جهان نژادیان روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:خرید گندم در۱۶۲ مرکز خرید تعاون روستایی و غله در خوزستان انجام شده و برداشت این محصول راهبردی هم اکنون مرحله پایانی را سپری می‌کند.

وی گفت:مراکز خرید گندم تضمینی همچنان آمادگی خرید این محصول راهبردی را دارند.

جهان نژادیان ادامه داد: برداشت گندم در خوزستان از دهه سوم فروردین ابتدا از مناطق جنوبی استان شروع شده بود وهم اکنون در بسیاری از نقاط استان عملیات برداشت گندم پایان یافته است.

سال گذشته میزان خرید تضمینی گندم در خوزستان ۱.۱ میلیون تن بود که این آمار خوزستان را در جایگاه نخست کشوری از حیث حجم خرید این محصول راهبردی قرار داد و معادل ۲۵درصد کل خرید تضمینی گندم در کشور بود.

افزایش میزان خرید تضمینی گندم در مقایسه با سال زراعی ماقبل آن در حالی است که در سال زراعی جاری ۸۰  هزار هکتار از گندمزارهای دیم استان به علت خشکسالی و کاهش بارندگی از بین رفت.

صادق خلیلیان روز دوشنبه در جریان سفر محسن رضایی معاون رییس جمهور گفت: تولید و خریدتضمینی گندم در خوزستان در حالی که سالی خشک و کم بارش را شاهد بودیم معادل سال های ترسالی است از این رو باید از کشاورزان استان به خاطر تلاش های ستودنی قدردانی کرد.  

به گزارش ایرنا قیمت تضمینی هرکیلوگرم گندم ۱۱۵ هزار ریال (با احتساب ۱۰هزار ریال جایزه) است.

گندم مورد نیاز سالانه جمعیت ۴.۷میلیون نفری خوزستان، حدود ۶۵۰هزار تن است.

استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵میلیون تن محصولات زراعی، باغی، فرآورده‌های دامی و عسل، معادل ۱۴ درصد کل تولیدات بخش کشاورزی کشور، در جایگاه نخست قرار دارد.

گندم ، کلزا ،کنجد ، نیشکر ، چغندرقندر ، ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای ، خرما ، سبزی ها و صیفی ها و انواع مرکبات ا زمهمترین محصولات تولیدی خوزستان هستند.

برچسب ها: کشاورزی ، گندم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار