کد خبر: ۴۵۸۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱ 12 July 2017
رئیس پارک ملی کرخه گفت:بخشی از جنگل و بیشه کرخه در حوالی شهر الوان تا روستای حبایه شهرستان شوش از حوالی ظهر روز چهارشنبه شعله ور شده است.

محمد الوندی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آتش سوزی از حوالی ساعت 11:30 دقیقه امروز در سطحی معادل 30 هکتار از بیشه کرخه رخ داده است.

وی با بیان اینکه به دلیل نبود امکانات اطفای حریق این آتش سوزی رو به گسترش است گفت:برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی در جنگل و بیشه نیاز مبرم به یکدستگاه لودر است.

الوندی علت این آتش سوزی را احتمالا سهل انگاری برخی افراد و دامداران معرفی کرد و گفت:تلاش برای خاموش کردن آتش از سوی محیط بانان ، منابع طبیعی ، شهرداری الوان و بخشداری شاوور آغاز شده است.

وی گفت: محدوده ای از جنگل و بیشه کرخه که دچار آتش سوزی شده محل زیست گونه های مختلف گیاهی و جانوری از جمله روباه و کفتار است.

رئیس پارک ملی کرخه گفت:از آنجا که محل وقوع آتش سوزی به صورت جزیره ای و باتلاقی است تنها از یک مسیر امکان دسترسی به جنگل وجود دارد و وزش باد نیز مهار آتش را مشکل کرده است.

وقوع 12 مورد حادثه آتش سوزی در پارک ملی کرخه در شهرستان شوش در یک ماه گذشته در سطحی معادل 150 هکتار موجب نابودی 200 هزار اصله درخت و درختچه شد.

این آتش سوزی های گسترده در پارک ملی کرخه و منطقه حفاظت شده به گونه های مختلف گیاهی شامل گز ، پده ، سریم ، کنار ، توت ، بید ، جاز ، استبرق لگجی ، آبجی ، تمشک ، کهور از 10 تا 100 درصد آسیب زدند.

به گفته رئیس پارک ملی کرخه 26 نفر در ارتباط با این آتش سوزی ها به دادگستری شوش و شاوور معرفی شدند.

منطقه حفاظت شده کرخه حدود 14 هزار هکتار است که هفت هزار و 500 هکتار آن را پارک ملی شامل می شود.

پوشش گیاهی این پارک ملی گز،پده،کنار،توت خودرو،بید ،کنارک و دیگر درختان است .
منطقه حفاظت شده کرخه در شمال استان خوزستان محل زیست گونه های مختلف جانوری است.
منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار