کد خبر: ۴۶۱۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۲ 17 July 2017
تعدادی از کشاورزان هویزه ضمن اعتراض نسبت به خشک شدن رودخانه کرخه در این شهرستان، خواستار کنترل برداشت آب در بالادست شدند.

به گزارش ایرنا تعدادی از کشاورزان روستاهای پایین دست هویزه در روزهای گذشته چندین نوبت نسبت به خشک شدن رودخانه کرخه در این شهرستان اعتراض کرده و تجمع برگزار کردند. رودخانه کرخه نور یکی از شاخه های رودخانه کرخه است که از این هویزه عبور می کند.

کشاورزان امروز در مقابل فرمانداری هویزه و روز جمعه نیز در روستای یزدنو تجمع کرده و خواستار رسیدگی مسئولان شدند.

دبیر نظام صنفی کشاورزی هویزه در این باره در گفت وگو با ایرنا با اشاره به کاهش شدید آب رودخانه کرخه در این شهرستان، اظهار کرد: آب این رودخانه در 15 روز اخیر به شدت کاهش یافته و رودخانه به آب باریکه ای تبدیل شده است.

جاسم بوعذار با بیان اینکه کشاورزی و دامداری معیشت اصلی مردم این شهرستان است، گفت: تامین آب شرب روستاهای مسیر رودخانه، از جمله روستاهای یزدنو، بگعان، بوکرم الله و هوره عاگول با مشکل مواجه شده و دام های روستائیان در حال تلف شدن است.

وی اضافه کرد: در روزهای اخیر کیفیت آب رودخانه بسیار کاهش یافته و مانداب شده به طوری که نمی شود برای مصارف شرب و خانگی از آن استفاده کرد و دام ها نیز از خوردن آن امتناع می کنند.

بوعذار علت خشک شدن رودخانه کرخه نور را برداشت بی رویه آب در بالادست عنوان کرد و افزود: در بالادست این رودخانه به ویژه در شهرستان حمیدیه و هویزه کشت شلتوک انجام شده این در حالیست که در طول مسیر روی مصرف آب مدیریتی انجام نمی شود.

*بحران آب و کشاورزی در هویزه
فرماندار هویزه نیز خواستار اعمال مدیریت مصرف آب در حوضه رودخانه کرخه شد.

ناظم ثبوتی اظهار کرد: آب شرب حدود پنج روستا و آب کشاورزی 30 روستای این شهرستان به دلیل کاهش شدید آب رودخانه با مشکل مواجه شده است.

وی با بیان اینکه کاهش آب رودخانه به دلیل عدم مدیریت منابع آب در بالادست اتفاق افتاده است افزود: شهرستان های بالادست (حمیدیه و دشت آزادگان) به صورت وسیع اقدام به کشت شلتوک کرده اند و به صورت مجاز و غیرمجاز از رودخانه آب برداشت می کنند که این امر منجر به خشک شدن رودخانه شده است.

ثبوتی جلوگیری از برداشت بی رویه و مدیریت آب را وظیفه سازمان آب و برق خوزستان دانست و اظهار کرد: با پیگیری هایی که در روزهای اخیر انجام شده، رهاسازی آب از سد کرخه افزایش یافته و بر اساس گزارش ها آب تا بعداز ظهر امروز به روستاهای پایین دست (که در آخرین نقطه حوضه قرار دارند) می رسد.
به گفته وی، امسال قرار بود پنج هزار هکتار شلتوک کاری در هویزه انجام شود اما به دلیل نبود آب کمتر از سه هزار هکتار انجام شده است.

وی تاکید کرد: قرار است امروز جلسه ستاد بحران شهرستان هویزه تشکیل و در این باره تصمیم گیری شود.

شهرستان هویزه در غرب خوزستان و انتهای حوضه رودخانه کرخه قرار دارد. این شهرستان حدود 40 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد.

پارسال فرماندار این شهرستان نسبت به کوچ کردن دامداران به دلیل کمبود آب هشدار داده بود.
منبع: ايرنا
برچسب ها: کرخه ، هویزه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار