رییس سازمان نظام مهندسی کشور:
رییس سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه باید رویکرد سازمان‌های نظام مهندسی در مناطق آزاد رویکرد متفاوتی باشد٬ گفت: توقع داریم سازمان مهندسی استان خوزستان متناسب با این فرصتی که برای آبادان به وجود آمده است٬ برنامه‌ریزی جدید کند و بداند که این سرمایه‌گذاران برای ما جنبه ملی دارند .
کد خبر: ۵۶۳۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶ 09 February 2018

فرج‌الله رجبی اظها‌ر کرد: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات زیادی به مردم می‌دهند و نقش اصلی را در توسعه ملی دارند. مهندسانی که در سازمان‌ها آموزش می‌بینند و بر کارشان نظارت می‌شود٬ به ساختمان ارتقای کیفی می‌دهند اما به نظر می‌رسد که مردم نسبت به ابعاد فعالیت‌های این سازمان اطلاع ندارند .

وی افزود: سازمان نظام مهندسی با میلیاردها تومان هزینه در سال٬ مهندسان را در زمینه‌های قبل از ورود به حرفه٬ ارتقای نظارت بر عملکرد مهندسان٬ پژوهش٬ سمینارهای آموزشی٬ کنترل مضاعف و... آموزش می‌دهد. این اعمال که قسمت زیادی از برنامه‌ریزی‌های توسعه شهری را برای ما محقق می‌کند، از دید مردم دور است .

رییس سازمان نظام مهندسی کشور ادامه داد: ما یک شورای عالی برای بحث روابط عمومی در سازمان ایجاد کردیم که منتخب خود مسوولان روابط عمومی است و این شورا باید چند کار را انجام دهد. اولین کار این است که بر اساس آخرین آموزه‌های رسمی بتواند مسوولان روابط عمومی را آموزش دهند و کلاس‌های مستمر با کیفیت بالا برگزار و سپس برنامه‌ریزی کنند که چگونه می توانند اتفاقاتی که در سازمان‌ها می‌افتد را تعمیم دهند و به مردم اطلاع رسانی کنند .

رجبی با اشاره به برگزاری دومین دوره آموزشی مدیران و کارشناسان روابط عمومی سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور در آبادان، گفت: اولین همایش در تهران برگزار شد و این دومین همایش است که در آبادان برگزار می‌شود و این کار ادامه دارد و متعاقب آن دستورکارهایی برای روابط عمومی‌ها داریم برای اینکه بتوانند اطلاع‌رسانی بهتری کنند و مردم و مسوولان را آگاه کنند و امیدواریم با این روش، روابط ‌عمومی‌های تخصصی در سازمان‌های نظام مهندسی داشته باشیم. اکنون به سمتی حرکت می‌کنیم که پایگاه خبری نیز داشته باشیم و این کار را به صورت یک ضرورت تشکیلاتی در همه سازمان‌های کشور تجربه کنیم .

وی در خصوص تشخیص درصد حق‌الزحمه‌ای که باید مهندسان به سازمان پرداخت کنند، گفت: ابلاغ شده که سازمان‌ها موظف هستند بر اساس مصوبات مجامع خود عمل کنند که تقریبا همه سازمان‌ها برای سال ۹۶ پیش‌بینی کرده بودند که پنج درصد حق‌الزحمه بگیرند. برای سال ۹۷ نیز با تشکیل مجمع عمومی٬ این موضوع با مهندسان مطرح می‌شود و هرچه به تصویب این مجمع رسید انجام می‌دهند. نظر وزیر نیز در صورتی اعمال می‌شود که در مجامع تصویب شود .

رییس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به ابلاغیه وزیر در خصوص عدم فعالیت افراد دوشغله در نظام مهندسی٬ عنوان کرد: ما در ابتدا با کارشناسان و تیم حقوقی خود صحبت کردیم و سپس آن را به اداره قوانین مجلس شورای اسلامی فرستادیم تا با سایر قوانین تطبیق داده شود. منتظریم که بر اساس پاسخی که می‌آید٬ اقدامات لازم را انجام دهیم .

رجبی ادامه داد: آنچه مسلم است این است که در قوانین فعلی٬ این که کسی از پروانه اشتغال خود محروم شود ضوابطی دارد و باید تخلفات انتظامی داشته باشد و محکوم شود. اختیاراتی نیز برای سلب حقوق کسانی که دچار هیچ تخلفی نشده‌اند، وجود دارد. این‌ها مسایلی است که کارشناسان در حال صحبت و بررسی هستند. منتظریم تا اداره قوانین مجلس، اعلام نظر کند .

وی خاطرنشان‌کرد: ما احساس می‌کنیم که باید رویکرد سازمان‌های نظام مهندسی در مناطق آزاد رویکرد متفاوتی باشد و به تحرک در حوزه ساخت‌ و ساز و مسکن کمک کنند. توقع داریم سازمان مهندسی استان خوزستان متناسب با این فرصتی که برای آبادان به وجود آمده است٬ برنامه‌ریزی جدید کند و بداند که این سرمایه‌گذاران برای ما جنبه ملی دارند و تنها مربوط به این شهرستان نمی‌شوند .

رییس سازمان نظام مهندسی کشور تاکید کرد: هیات مدیره سازمان نظام مهندسی خوزستان باید در حوزه مشخص و ویژه‌ای به تربیت مهندسانی که متوجه باشند مفهوم سرمایه گذار در منطقه آزاد اروند یک مفهوم ویژه‌ و ملی است و می‌تواند به رونق این منطقه کمک کند٬ توجه داشته باشند .

رجبی ادامه داد: برای مناطق آزاد درصدد این هستیم که سازمان‌ها رویکرد و برنامه‌ریزی خاص و انعطاف بیشتری داشته باشند و حتی نحوه اجرای کار را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که حداکثر استفاده از زمان را داشته باشیم و سریع‌تر پاسخ‌ها داده شود و سرمایه‌گذاران از بابت نوع نظارت دچار وقفه و مشکل نشوند. ما بیشتر علاقه‌مندیم که مهندسان نقش مشاور فنی داشته باشند .

 

منبع: ایسنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار