با آبگیری تالاب منصوره از طریق کانال آبرسانی به کانون های فوق بحرانی ریزگرد حیات دوباره پس از سالها خشکی به زمین های تشنه این تالاب بازگشت.
کد خبر: ۵۶۳۹۴۵
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۳ 09 February 2018

 

بازگشت زندگی به تالاب منصوره پس از 5 سال

تالاب منصوره واقع در ۴۰ کیلومتری اهواز که بخشی از حوضه تالاب بزرگ شادگان به شمار می رود پس از 5 سال خشکی از طریق کانال آبرسانی به کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد آبگیری و احیا شد.

به گزارش "تابناک"؛ این تالاب با مساحت ۱۴ هزار هکتار در جنوب شرق اهواز واقع است و در طول سال های اخیر جزو کانون های فوق بحرانی ریزگرد بوده است.

کانال آبرسانی به این تالاب به طول ۴۷ کیلومتر به صورت ضربتی در طول ۱۰ ماه با محوریت و حمایت استانداری خوزستان توسط موسسه جهاد نصر و با همکاری بین بخشی دستگاه های اجرایی که در طول مسیر کانال دارای تاسیسات و معارض بودند اجرا شد.

با آبگیری تالاب منصوره ۱۴ هزار هکتار از ۴۲ هزار هکتار کانون های فوق بحرانی ریزگرد مهار میشود.

تداوم حیات این تالاب در طول سال‌های آینده منوط به تامین حقابه آن از طریق این کانال آبرسانی یا بارش های با میانگین طبیعی خواهد بود.

با اجرای این کانال آبرسانی علاوه بر آبگیری تالاب منصوره آب مورد نیاز طرح های نهال‌کاری در کانون های فوق بحرانی ریزگرد در جنوب شرق اهواز تامین شد.

استاندار خوزستان روز جمعه 20 بهمن ماه در حاشیه بازدید از روند آبگیری تالاب منصوره در گفتگو با خبرنگاران گفت: تا این لحظه حدود 4 هزار هکتار از تالاب منصوره آبگیری شده است و طی روزها و هفته های آینده به تدریج سراسر این تالاب مرطوب خواهد شد.

دکتر غلامرضا شریعتی افزود: در اطراف این کانال کانون‌های ریزگرد هست که این کانال آب امکان آبیاری و تامین آب را برای نهال کاری آن مناطق برای ما ایجاد می کند همچنین ما انشاالله طبق برنامه کانالهای فرعی می کشیم که تمام زمین هایی که کانون‌های ریزگرد هستند و نهال کاری باید شوند نهال کاری کنیم.

استاندار خوزستان توضیح داد: با تداوم کارها در منطقه جنگلی درست خواهد شد که قصد داریم به مردم منطقه بسپاریم چون این موضوع هم برای دامپروری آنها لازم است و هم محافظت آن از طریق آنها انجام می‌شود و مردم منطقه هم متولی کار خواهند بود.

شریعتی یادآور شد: ما جز اینکه می خواهیم کانون ها تبدیل به جنگل شود هیچ برنامه دیگری نداریم و زمینها را در اختیار مردم منطقه قرار خواهیم داد که آنها استفاده کنند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: ۴۷ کیلومتر کانال آبرسانی ایجاد شده که با احتساب کانالهای فرعی حدود ۱۰۰ کیلومتر کانال حفر شده و باید کانال ها را تا نقاط مختلف از کانون‌های ریزگرد ادامه دهیم.

شریعتی ادامه داد: با این کانال بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زیر کشت نهال خواهیم برد و انشاالله در سال آینده آب به تالاب شریفیه خواهد رسید تا این تالاب را هم که مانند تالاب منصوره در سال های اخیر خشک و جزو کانون های ریزگرد بوده احیا نماییم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار