بقلم ؛ لفته منصوری
کد خبر: ۵۷۴۷۸۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۲ 05 March 2018

از معدود برنامه‌های هدفمند، جامعه‌شناختی، اقتصادی و فرهنگی سیمای جمهوری اسلامی ایران، مستند مسابقه‌ی خانه ما است که چهارمین سری آن میهمان سه خانواده‌ی خوب، دوست‌داشتنی و خونگرم اهوازی است.

خانواده لار زاده: خانواده لار زاده یه ویژگی خاص دارن؛ پدر و مادر خانواده، از فرهنگ‌های مختلفی تو خوزستان می آن و همینم باعث شده که [...]

خانواده رخ: پدر خانواده، کارمند باصفاییه که البته هیچ‌وقت ندیدیم سر کار بره. انگار قبلاً همه‌ی کارا شو کرده و حالا وقتشه که [...]

خانواده مقدم نسب: یه خانواده پنج نفره عرب که عاشق دورهم بودن‌اند. سنت‌ها و آداب و رسوم فرهنگی شونو با دقت دنبال می کنن و [...][1]

زمان پخش این مسابقه از 15 دی ماه جمعه‌ها ساعت 20 و تکرار شنبه‌ها ساعت 1 بامداد، 9 و 14 از شبکه نسیم می‌باشد که آخرین قسمت آن جمعه این هفته 18 اسفند است.

در خانواده‌ی ما تنها مهندس داود منصوری دامادم از این برنامه خوشش نمی‌آید و معتقد است که هدف این برنامه ترویج ریاضت‌کشی و عادت دادن مردم به فقر و بدبختی است؛ اما من و بقیه‌ی اعضای خانواده به طور مرتب گاه حتی تکرار این برنامه را می‌بینیم.

به نظر من چند ویژگی در این مسابقه وجود دارد که آن را جذاب، آموزنده و فرهنگ‌ساز برای تغییر رفتار کرده است:

1- روایت صادقانه‌ای از زندگی روزمره‌ی خانواده‌های ایرانی است. زندگی روزمره مملو از واقعیت‌های دست‌کاری نشده اجتماعی است.

2-برنامه تلاش می‌کند که توانایی‌های خانواده را به تولید خلاقانه و مبتکرانه هدایت کند.

3- برنامه می‌خواهد نقش پدر، مادر و فرزندان در بنیاد خانواده را بازگو و البته بازسازی کند.

4- زیبایی فرهنگی اقوام و فرهنگ‌های مختلف ایرانی را به نمایش می‌گذارد.

5- نقش برجسته‌ی «زنِ خانه دار» را در تدبیر امور منزل و مدیریت خانواده بیان می‌کند.

6- قبح کسب درآمد و فروش محصولات تولیدی خانواده، در بازار را می‌شکند.

7- فرهنگ مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در اقتصاد خانواده را آموزش می‌دهد.

8- ارتباطات درون فرهنگی و در چارچوب یک ملت واحد را تقویت می‌کند.

9- الگوی مناسبی از نیازها و کارکردهای مهم خانواده نظیر میهمانی دادن، مسافرت کردن، خرید کردن، معاشرت کردن، خوش‌گذرانی کردن و سرگرم شدن را ترویج می‌کند.

10- جاذبه‌های مذهبی، تاریخی و سیاحتی و زیارتی استان‌های مختلف کشور را معرفی می‌کند.

من به این سه خانواده‌ی خوب و ارجمند خوزستانی که تلاش کردند به نحو شایسته‌ای آداب، رسوم و فرهنگ پر ارج و افتخارآمیز این خطه از ایران عزیز را به نمایش بگذارند، تبریک عرض می‌کنم و از خدای بزرگ می‌خواهم زندگی سعادتمند همراه با شادی و نشاط نصیب آن‌ها و همه مردم بفرماید. 

 

برچسب ها: لفته منصوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار