دبیر کانون جهانگردی آبادان گفت: منطقه آزاد اروند در بین تمام مناطق آزاد کشور بیشترین آمار ورودی گردشگران خارجی را دارد اما به خوبی گسترش پیدا نکرده است.
کد خبر: ۶۴۰۶۸۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷ 08 August 2018

احمد امیری اظهار کرد: در هر نقطه‌ای از جهان این رویا برای مردم آن منطقه وجود دارد که گردشگران خارجی به شهر و کشور آنان وارد شوند زیرا به موازات حضور گردشگر خارجی ارز نیز به کشور وارد می‌شود.

وی با بیان این که منطقه آزاد اروند بهترین شرایط را در بین منطقه‌های آزاد ایران دارد تصریح کرد: هر روزه شاهد حضور گردشگرانی با انواع توریسم از جمله توریسم خرید، توریسم درمانی، توریسم زیارتی و بسیاری دیگر از انواع توریسم هستیم.

دبیر کانون جهانگردی آبادان با اشاره به این که در ادوار گذشته زیرساخت‌های کاملی به جز گمرک در آبادان ساخته نشده است اظهار داشت: اکنون کارهای پایه‌ای در حال انجام است و به گونه‌ای زیرساخت‌های گردشگری در این چند سال تقویت شده است اما با این حال با ورود گردشگران، در زمان اقامت آنها ما باید امکانات فراوانی به آنها ارایه دهیم تا بتوانیم هر چه بیشتر آنها را در خاک خود نگه داریم و با وجود وضعیت بحرانی که بر ایران سایه انداخته است، از جمله موضوع ارز و برجام، توسعه صنعت گردشگری می‌تواند یکی از راه‌های برون رفت و نجات‌بخش ما در زمینه ارزآوری باشد.

امیری همچنین در خصوص امکانات موجود گردشگری در سطح استان خوزستان خاطرنشان کرد: امکاناتی که در سطح خوزستان و منطقه آزاد اروند موجود است امکانات ضعیفی نیست اما کامل هم نیست. برای مثال کشوری مانند دبی که از لحاظ جغرافیایی درست مانند منطقه آزاد اروند است با این تفاوت که به لحاظ منابع آبی و طبیعت گردشگری، منطقه آزاد اروند در موقعیت بهتری قرار دارد اما متاسفانه امکانات گردشگری ساخته دست انسان مانند پارک‌های آبی، پارک‌های بازی و تفریح، مناطق مختص به گردشگران و تفریحات و فعالیت‌های مربوط به آنان در منطقه‌ای با این ظرفیت یعنی منطقه آزاد اروند به خوبی گسترش پیدا نکرده است.

وی با بیان این که اکنون تنها نیاز ما در منطقه آزاد اروند و آبادان سخت‌افزار است افزود: در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هر قدمی که برداشته می‌شود باید تخصصی و کارشناسانه باشد و به نسبت آن فرهنگ‌سازی و آموزش صورت گیرد. برای مثال با حضور در مناطق توریست‌پذیر دنیا شاهد این هستیم که مردم و ساکنان آن منطقه اجازه تداخل فرهنگی و یا هر گونه رویارویی فرهنگی را نمی‌دهند. لذا نیاز است تا برای توسعه فرهنگ توریست‌پذیری در حوزه آموزش و فرهنگ به خصوص برای نسل جدید قدم برداریم.

دبیر کانون جهانگردی آبادان همچنین با اشاره به بعضی معضلات حضور گردشگران عراقی و نیز خسارات اجتماعی و فرهنگی حضور آنان تصریح کرد: حضور گردشگران عراقی با وجود ارزآوری و رونق بازار متاسفانه گاهی مضرات اجتماعی و فرهنگی مختلفی را نیز به همراه دارد که بیشتر ریشه در موارد غیراخلاقی دارد. بنابراین ضمن حضور این گردشگران نیاز است تا نظارت بیشتری بر فعالیت‌های آنان صورت گیرد و با برنامه‌ریزی دقیق از این تقابل‌های فرهنگی جلوگیری شود و نارضایتی مردم نیز به این موضوع کاهش پیدا کند.

 

منبع: ایسنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار