در آیین افتتاح طرح های صنعتی خوزستان عنوان شد:
رحمانی اذعان کرد: سال گذشته ۴.۵ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم و در هفت ماهه اول یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار محصولات فولادی صادر شد.انتظار دولت این است که واحد های فولاد سازی در ارز آوری برای کشور اثرگذار باشند؛ البته عملکرد فولاد خوزستان در این زمینه خوب بود.
کد خبر: ۶۷۹۶۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶ 14 November 2018

رضا رحمانی عصر دوشنبه در مراسم بهره بر داری یک طرح صنعتی در خوزستان اظهار کرد: تمام سرمایه گذاری ها در حوزه تولید MDF در راستای تأمین هزینه مردم و با توجه به رایج شدن بحث شهرنشینی بیشتر شده است.

به گزارش"تابناک" وی با بیان اینکه در حال حاضر در تولید ورق MDF رتبه ۲۱ را داریم، بیان کرد: طبق برنامه ریزی ها بنا داریم تا سال ۱۴۰۴ در تولید این محصول به رتبه ۱۲ در این حوزه برسیم.در سال ۹۶ تولید MDF خام نسبت به سال ۹۵ حدود ۳۶ درصد رشد داشته است اما به رغم این، بیش از ۴۰ درصد مصرف MDF در کشور وارداتی بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: توجه به استقبال از بازار مصرف، از احداث کارخانه تولید MDF در کشور استقبال می شود و واردات آن جزء کالاهای ممنوعه قرار گرفته و علاوه بر این سود بازرگانی در خصوص تهیه مواد اولیه مورد نیاز MDF حذف شده است.

رحمانی گفت: یکی از اصلی ترین مشکل های صنعت MDF، تولید چوب است که برای حل این مشکل بحث کاشت درختان مورد نیاز این صنعت ورود کرده ایم.

وی ادامه داد: در حال حاضر دوهزار و ۱۵۰ واحد با ۲۲ هزار میلیارد تومان با یک صد هزار فرصت شغلی در خوزستان وجود دارد.

رحمانی تصریح کرد: در خوزستان ۸۰۸ واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۲۰ درصد با سرمایه گذاری ۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و فرصت اشتغالزایی ۴۳ هزار و ۴۰۰ نفر درحال احداث است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ۳۲۰ واحد تولیدی از این تعداد دارای پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی هستند که اتمام آنها جزء اولویت های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت است و تمامی امکانات باید فراهم شوند تا این واحدها تا پایان دولت دوازدهم مورد بهره برداری قرار گیرند.

وی گفت: برای راه اندازی این واحدها ۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که ۲۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهند کرد.

رحمانی با بیان اینکه سال گذشته در کشور حدود ۶ هزار واحد تولیدی راه اندازی شد، اظهار کرد: واحدهای تولیدی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد جزء پروژه های اقتصاد مقاومتی هستند و باید از همه ظرفیت های استان برای اجرای این پروژه ها استفاده کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: متاسفانه به رغم تخصیص اعتبار و ابلاغ بسته حمایتی از سوی دولت، برخی منابع در استان هنوز جذب نشده اند. بانک ها در استان خوزستان مانع ایجاد نکنند.

رحمانی تأکید کرد: بانک ها تا کنون همکاری خوبی داشتند اما اگر مشکلی وجود داشت به استاندار مراجعه کنید و ما نیز پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: امسال برای رونق اقتصادی، اشتغال روستایی، اشتغال پایدار و تبصره ۱۸ چند ردیف بودجه ابلاغ شده است و تمامی این ظرفیت ها در راستای تکمیل طرح های با پیشرفت ۶۰ درصدی استفاده می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در حال حاضر در زنجیره فولاد یک صد میلیون تن پروژه در دست اجرا داریم و تولید فولاد ما ۲.۵ برابر نیاز کشور است.

رحمانی اذعان کرد: سال گذشته ۴.۵ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم و در هفت ماهه اول یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار محصولات فولادی صادر شد.

وی بیان کرد: انتظار دولت این است که واحد های فولاد سازی در ارز آوری برای کشور اثرگذار باشند؛ البته عملکرد فولاد خوزستان در این زمینه خوب بود.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حوزه معدن باید در تمامی زمینه های مورد توجه قرار گیرد. در دوره جدید تلاش خواهیم داشت نقطه عطفی در حوزه معادن و واحدهای صنعتی معدنی ایجاد کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بخش خصوصی باید در زمینه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی و حتی ورود فن آوری های نوین فعال باشد.

وی با بیان اینکه خوزستان در این حرکت ها پیشتاز است، گفت: با توجه به ظرفیت های مرزی و دریایی، این استان شرایط خوبی در زمینه صادرات دارد.

اسحاق جهانگیری همچنین در این مراسم اظهار کرد: از خداوند متعال درخواست دارم تا به ملت ایران قدرت دهد تا بتوانیم با ایجاد واحدهای جدید تولیدی زمینه اشتغال را برای همه فرزندان این خاک فراهم سازیم.

وی با بیان اینکه بخش صنعت کشور و همچنین مردم انتظارهای فراوانی دارند، افزود: همه در مقطع فعلی انتظار دارند، تا تولید در کشور به میزانی افزایش پیدا کند تا همه نیازهای ما از داخل تامین شود.

معاون اول رییس جمهور اظهار کرد: همه انتظار دارند با تولیداتی با کیفیت و قیمتی مناسب بتوانیم در بازارهای بین المللی حضور پیدا کنیم و ارز مورد نیاز کشور را برای واردات کالاهای مورد نیاز تامین کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه بخش تولید بخشی است که در معرض مستقیم فشارهای دشمنان قرار دارد، عنوان کرد: بنگاه های تولیدی و واحدهای صنعتی در کشور باید ضمن صیانت از اشتغال موجود، زمینه را برای ایجاد شغل های جدید فراهم کنند.

وی ادامه داد: ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد، ظرفیت های بیشماری است که باید مدنظر باشند و از آن ها استفاده کرد. در کشور بخش خصوصی بسیار توانمند، منابع طبیعی فراوان و نیروی انسانی تحصیل کرده ای داریم که می توان با استفاده از آن ها تحولات بسیاری را در کشور ایجاد کرد.

معاون اول رییس جمهور اظهار کرد: با اکتفا به پتانسیل های کشور و سیاست های اقتصاد مقاومتی قادر هستیم تا بر مشکلات موجود پیروز شویم و از آن ها عبور کنیم اما مساله مهم برای تحقق این مسایل اراده و انگیزه است.

جهانگیری با بیان اینکه ما باید به عنوان دولت، موانع حضور فعال بخش خصوصی را از میان برداریم، ادامه داد: با اتکا به ظرفیت علمی کشور و جسارت بخش خصوصی می توان کارهای بسیاری در کشور انجام داد.

وی گفت: بخش خصوصی باید پیشنهاد و راهکارهایی را برای حل مشکلات خود به دولت ارائه دهد تا بتوانیم موانع پیش روی بخش خصوصی را برطرف کنیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: بخش خصوصی نباید در این شرایط دشوار که یکی از چالش های اساسی ایحاد اشتغال است، زمانی که میخواهد شغل ایجاد کند، گرفتار بروکراسی های اداری شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور برای تامین مالی همچنان به نظام بانکی متکی است، عنوان کرد: نظام بانکی در حد وسع خود تلاش می کند و باید از آن ها تشکر کرد اما برای تامین مالی باید به دنبال راهکارهای جدید باشیم.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: سیاست های کلی اصل 44، قانون اساسی و سیاست های دولت در این راستا است تا بخش خصوصی میدان دار اقتصاد کشور باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار