رفیعی‌پور با اشاره به وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سطح کشور، گفت: سال گذشته بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خسارت جبران ناپذیری به کشور وارد کرد اما در آبان ماه سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیش از 95 درصد کاهش داشته است.
کد خبر: ۶۸۰۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶ 15 November 2018

علیرضا رفیعی‌پور در حاشیه جلسه مدیران کل سازمان دامپزشکی کشور که امروز (24 آبان ماه) در اهواز برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه واردات بیش از 90 درصد نهاده های دامی کشور از خوزستان انجام می شود، اظهار کرد: در استان خوزستان به دلیل مرزی بودن با استانها و کشورهای دیگر، در حوزه‌های مختلف مسئولیت همکاران در حوزه امنیت اقتصادی، امنیت غذای و تجارت بین المللی صد برابر است.

به گزارش"تابناک"؛ رئیس سازمان دامپزشکی بیان کرد: در سازمان دامپزشکی هفت هزار نیروی فعال در حال خدمت هستند و 31 هزار همکار نیز در بخش خصوصی و زیر نظر سازمان دامپزشکی فعالیت می کنند. در مجموع 38 هزار نفر درحوزه تخصصی دامپزشکی برای امنیت غذایی، امنیت اقتصادی، بهداشت عمومی و تجارت بین المللی در کشور تلاش می کنند.

رفیعی‌پور با اشاره به وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سطح کشور، گفت: سال گذشته بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خسارت جبران ناپذیری به کشور وارد کرد اما در آبان ماه سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیش از 95 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: در آبان ماه سال گذشته کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیش از 120 کانون بوده است اما اکنون تعداد کانونهای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان 10 کانون است و میزان کانون بیماری در خوزستان صفر بوده است. در حال حاضر این بیماری در استانهای اصفهان، چهار محال و بختیاری و در تهران گزارش شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی عنوان کرد: اقداماتی که طی سال گذشته انجام شد، موجب شد که بیش از 30 تا 75 درصد در حوزه کنترل بیماریهای دامی مشترک با انسان کاهش داشته باشیم. همچنین در سال جاری کانونهای بیماری تب برفکی بیش از 37 درصد کاهش یافت.

وی افزود: امسال در حوزه بیماری تب مالت، هاری و سیاه زخم نیز بیش از 50 درصد کاهش بیماری داشتیم.

رفیعی‌پور با بیان اینکه طی سال گذشته میزان بیماری های مشترک انسان و دام کاهش چشمیگری داشته اند، اظهار کرد: تولیدات فرآورده های خامی در کشور بیش از 14 میلیون تن در سال است. بنابراین اگر دام یا مرغ آلوده به بیماری باشند، بیماری به فرآورده منتقل می‌شود و ممکن است طغیان بیماری در انسان و دام را داشته باشیم اما با همت انجام شده، این میزان تولید را نظارت کرده ایم و غذای سالم، باکیفیت و بهداشتی تولید شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: برای کنترل و مراقبت از برخی بیماریها تنها رسانه‌ها کمک کننده هستند. برای مثال بیماری تب کریمه کنگو، یک بیماری مرگ آور است اما هنوز دامپزشکی دنیا نتوانسته است برای تشخیص، درمان و تهیه واکسن این بیماری کاری کند. حوزه فعالیت رسانه برای اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری تب کریمه کنگو و بیماری تب مالت بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به تاثیر اعمال تحریمها بر سازمان دامپزشکی، عنوان کرد: قبل از اعمال تحریمها و از اوایل امسال سازمان دامپزشکی سفارشهای بیشتری داشته است و بیش از 22 درصد افزایش واردات نهاده های دامی داشته ایم. یعنی انبارهای سازمان دامپزشکی برای تامین خوراک دام، طیور و آبزیان بیش از 22 درصد افزایش داشته اند.

رفیعی‌پور ادامه داد: کارخانجات داروسازی نیز بیش از هفت ماه ذخیره سازی دارند و در حوزه واکسن دامی که بسیار حائز اهمیت است نیز برای بیش از دو سال مواد اولیه تامین شده است. در دو سال آینده نیز با هر شرایطی واکسن‌های دامی تامین می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیش از 95 درصد از دارو و واکسن دامی در کشور تولید می‌شود، گفت: بین 30 تا 40 درصد واکسن طیور نیز تولید داخلی است. پیش بینی شده که واکسن طیور برای 18 ماه وارد کشور شود و در این زمینه نگرانی وجود ندارد. 95 درصد داروی طیور نیز در کشور تولید می شود.

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در حوزه گوشت قرمز حدود 10 تا 15 درصد از نیاز کشور وارد می شود که شامل حدود 150 هزار تن است.

وی با اشاره به ذخایر نهاده های دامی نیز اظهار کرد: در حال حاضر دو میلیون تن ذخایر استراتژیک نهاده های دامی در بندر امام موجود است.

رفیعی‌پور با اشاره به بیماری لکه سفید میگو بیان کرد: طی دو سال گذشته با اقداماتی که انجام شده، از طغیان بیماری لکه سفید رهایی یافتیم. در سال جاری نیز در برخی استانها به طور محدود تعدادی کانونهای استخر بیماری لکه سفید مشاهده شده است.

وی در خصوص مقرر شدن دریافت هزینه واکسن تب برفکی از دامداران که به طور رایگان در اختیار دامداران قرار داده می‌شد، گفت: تامین واکسن تب برفکی برای دامداران اولویت اصلی ما است. در حال حاضر صددرصد دام سبک به صورت رایگان واکسینه می‌شود اما در حوزه دام سنگین با اولویت، دامداری‌های صنعتی تنها هزینه واکسن را پرداخت می‌کنند که این موضوع مدیریت می‌شود. برای واکسینه کردن دام سنگین عشایر با سازمان عشایری کشور مذاکره شده است تا تامین اعتبار شود. در حوزه دام روستایی نیز با استانداران مذاکره شده است و بسیاری از استاندارن تامین هزینه کرده‌اند و مشکلی وجود ندارد.

همچنین غلامرضا شریعتی اظهار کرد: پیشینه استان خوزستان بر کسی پوشیده نست. خوزستانی قلب اقتصاد کشور است و به تعبیر آقایان روحانی و جهانگیری به دلیل وابستگی درآمد ملی به درآمد خوزستان، استراتژیک‌ترین استان است.

وی افزود:خوزستان ارزآورترین استان کشور است. روزانه بیش از دو میلیون و 700 هزار بشکه نفت در خوزستان تولید می‌شود که طی پنج سال آینده این میزان استخراج نفت به سه میلیون و 900 هزار بشکه افزایش می‌یابد. ببش از 42 درصد تولیدات محصولات پتروشیمی در خوزستان است. همچنین تولید بیشترین محصولات کشاورزی در خوزستان است و بیشترین آب‌های شیرین را نیز دارا است.

شریعتی بیان کرد: این پتانسیلهای خوزستان متعلق به کل کشور است و زمانی که به خوزستان تعرض شد، دیدیم که همه ملت وارد میدان شدند.

وی با اشاره پدیده ریزگردها، گفت: این پدیده به دلیل دستکاری های انسان به وجود آمده است ولی با اقداماتی که طی دو سال گذشته انجام شده است، طی چند سال آینده کانونهای ریزگرد کنترل می شوند.

استاندار خوزستان با اشاره به وظیفه سازمان دامپزشکی بیان کرد: نقش سازمان دامپزشکی در رابطه با سلامت بر کسی پوشیده نیست. سازمان دامپزشکی در تامین امنیت غذایی نقش مهمی دارد و اگر غذا یا دام ناسالم عرضه شود، امنیت جامعه به خطر می افتد یعنی سازمان دامپزشکی نهادی حاکمیتی است که در سلامت و امنیت نقش دارد.

شریعتی بیان کرد: سلامت و امنیت جامعه مرهون تلاش های سازمان دامپزشکی است و خدشه در این سازمان جامعه را به خطر می‌اندازد.

شریعتی با اشاره به وضعیت بیماری آنفلوآنزای پرندگان، گفت: با اقدامات انجام شده، این بیماری که تا مرز استان خوزستان وجود داشت، وارد استان نشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار