اعتصاب کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در حالی به هفدهمین روز خود رسیده که سفره خالی خانواده های این کارگران به بحث داغ محافل عمومی و رسانه های ملی و بین المللی تبدیل شده است.
کد خبر: ۶۸۲۶۶۲
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱ 21 November 2018

 شرکت کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل 44 قانون اساسی اواخر سال 1394 توسط سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.


این شرکت در 15 کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع شده و واگذاری آن به بخش خصوصی آغازگر دردسرها و مشکلات مالی برای حدود چهار هزار نفر نیروی رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بود.


تاخیر در پرداخت حقوق نیروهای این شرکت بدلیل واگذاری به بخش خصوصی و ضعف مدیریت در شرایط اقتصادی کنونی موجب شد کارگران این شرکت توانایی گذران زندگی را نداشته باشند و مجبور به تجمع شوند.


یکی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه درخصوص مشکلات خود به ایرنا گفت: پرداخت نشدن چندین ماهه حقوق مشکلات زیادی را برای کارگران ایجاد کرده است.


وی که نخواست نامش در خبر ذکر شود، افزود: برخی از کارگران حتی نان خوردن هم به صورت نسیه خریداری می کنند و سفره خالی آنها باعث ایجاد مشکلات خانوادگی و طلاق شده است.


یکی از کارگران بازنشسته شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه نیز گفت: نامه پایان فعالیت کاری خود را از 2 سال قبل دریافت کرده و مجبور به بازنشستگی شده ام.


وی افزود: مشکلات زیادی با توجه به پرداخت نشدن مطالبات بازنشستگی برایم بوجود آمده است.


رفع نشدن مشکلات کارگران هفت تپه بعد از حدود یکسال موجب اعتراض این قشر زحمتکش شده است؛ اعتراضاتی که این روزها به تجمع در محل کارخانه، بازار هفت تپه و مقابل فرمانداری شوش ختم نشد.


کارگران معترض جمعه گذشته با حضور در مصلای شهر شوش پس از پایان خطبه نخست با صدای بلند رسیدگی به مطالبات خود را خواستار شدند.


امام جمعه شوش خود را همدرد کارگران زحمتکش هفت تپه دانست و خواستار رفع مشکلات آنها از مسئولان کشوری به ویژه رئیس جمهوری، هیات دولت و استاندار خوزستان شد.


حجت الاسلام سید محمد امام با بیان اینکه پرداخت حقوق کارگران حق آنها است، گفت: نماینده مجلس، فرماندار، استاندار و اعضای شورای تامین استان خوزستان تصمیماتی گرفته اند که امیدواریم هرچه سریعتر اجرایی شوند.


پس از اینکه پیگیری مسئولان استانی و شهرستانی درخصوص حل مشکلات کارگران هفت تپه به جایی نرسید و مشکل در سطح ملی مطرح شد، وزیر اقتصاد در نشستی به منظور بررسی مشکلات کارگران دستور پرداخت حقوق معوقه آنها را صادر کرد البته این دستور هم کارساز نبود و هفدهمین روز اعتصاب و تجمع کارگران نیز امروز در شوش برگزار شد.


نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات کارگران در اظهار نظری عنوان کرد که یکی از خواسته های کارگران مبنی بر واگذاری مجدد کارخانه به بخش دولتی با توجه به اصل 144 قانون امکانپذیر نیست.


سید راضی نوری واگذاری شرکت به هیات حمایت از صنایع را یکی از پیشنهادهای خود برشمرد و گفت: تمام تلاش ما پرداخت سریع مطالبات کارگران پرتلاش هفت تپه است.


دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شوش نیز با بیان اینکه مطالبات به حق و قانونی کارگران توسط مسئولان شهرستان و استان در حال پیگیری است، اظهار داشت: 15 نفر از کارگران بازداشتی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که اقدام به اخلال در نظم عمومی کرده بودند، آزاد شدند.


مصطفی نظری افزود: تجمعات روزهای گذشته کارگران با تحریک برخی عوامل از تجمعات صنفی خارج و باعث اخلال در نظم و آسایش مردم و ایجاد ترافیک در سطح شهر شد.


وی اظهار داشت: تعدادی از عوامل اصلی و تحریک کنندگان تجمعات غیرقانونی شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند که پس از انجام تحقیقات و اقدامات قانونی با صدور قرار آزاد شدند.


دادستان عمومی و انقلاب شوش افزود: برخی افراد غیر کارگر از تجمع کارگران هفت تپه سوء استفاده می کنند که کارگران باید مراقب این افراد باشند.


وی با بیان اینکه مطالبات صنفی کارگران در چارچوب قانون و مقرارت مورد احترام است، افزود: تجمعاتی خارج از مطالبات صنفی که باعث سلب آسایش مردم و نظم عمومی شهر و برهم خوردن عبور ومرور مردم شود، قابل تعقیب است.


وی به افرادی که در فضای مجازی اخبار کذب درخصوص هفت تپه منتشر می کنند، هشدار داد درصورت ادامه این اخبار کذب از سوی پلیس فتا تحت تعقیب قرار می گیرند.


سخنگوی قوه قضائیه نیز در نشست خبری اخیر خود از فراری بودن مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خبر داد که این خبر موجب خشمگین تر شدن کارگران شد.


شایعاتی مبنی بر نسبت فامیلی مدیرعامل فراری شرکت هفت تپه با معاون اول رئیس جمهوری در این بین منتشر شد که دفتر اسحاق جهانگیری آن را تکذیب کرد.


اعتراض گسترده کارگران هفت تپه با همراهی و حمایت کارگران سایر شهرهای کشور نیز همراه بوده است.


امید است با همگرایی و تلاش مسئولان راهکار مناسب و تدابیر لازم برای برون رفت از این مشکل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه درنظر گرفته شود.

 

منبع: ایرنا

برچسب ها: نیشکر هفت تپه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار