در پی درج اخباری درخصوص تخریب مقبره سیدمحسن مشعشعی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دشت‎آزادگان و هویزه توضیحاتی در این ‎ باره ارائه کرد.
کد خبر: ۷۰۰۶۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴ 09 January 2019

درپی درج اخباری مبنی بر تخریب مرقد تاریخی سیدمحسن مشعشعی در برخی از رسانه‎ها، علی عبیاوی سرپرست اداره میراث فرهنگی دشت آزادگان و هویزه ضمن نفی تخریب هرگونه آثار باستانی تأکید کرد که بقعه سیدمحسن مشعشعی دارای پیشینه تاریخی پانصد ساله است که در محل اصلی و بدون هرگونه جابجایی و یا تخریب همچنان پابرجا است.

او ادامه داد: اما دیواره اطراف بقعه از سوی خاندان مشعشعی و با هدف توسعه و بازسازی آن تخریب شده که این دیوار دارای بلوک سیمانی و آجر فشاری جدید بود که توسط قیم مرقد در دهه 60 ساخته شده بود و پیشینه تاریخی نداشت و در میراث فرهنگی کشور نیز ثبت ملی نشده است؛ این درحالی است که هرگونه استعلام نیز برای تخریب و یا درخواست برای بازسازی مرقد سیدمحسن مشعشعی از اداره میراث فرهنگی شهرستان انجام نشده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی دشت آزادگان و هویزه تأکید کرد: این بقعه به دلیل جایگاه والای سیدمشعشعی دارای دارای ارزش معنوی والایی است اما بنای این بقعه به لحاظ معماری دارای ویژگی خاصی نیست و هیچ‎گاه نیز واجد ثبت در فهرست آثار ملی شناخته نشده است.

وی درخصوص صحبت‎های مطرح‎شده در رسانه‎ها مبنی بر عدم پیگیری قضایی تخریب این مرقد از سوی میراث فرهنگی نیز توضیح داد: از آنجا که این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است، هیچ‎گاه نیز تحت حفاظت و صیانت میراث فرهنگی نبوده و ما نیز قاعدتاً نمی‎توانیم موضوع را پیگیری حقوقی کنیم.

عبیاوی گفت: طی جلسه‎ای با حضور مالکان و خاندان مرقد سیدمحسن مشعشعی و با حضور اعضای شورای روستای شریعتی مقرر شد بنای جدید با الهام از سبک معماری اسلامی مشعشعیان بازسازی شود تا جامعه‎شناسان، گردشگران و زوار این مرقد با تاریخ دوران مشعشعی آشنا شوند .

او با بیان این‎که ما حافظ میراث فرهنگی و باستانی منطقه هستیم و باهر عملی که به پیشینه تاریخی منطقه لطمه بزند مخالفیم توصیه کرد: دستگاه‎های متولی از جمله شهرداری‎ها و شوراهای شهر و روستا قبل از اقدام به تخریب و یا بازسازی مکان‎های تاریخی حتماً با اداره میراث فرهنگی شهرستان‎ها‎ی خود مکاتبات و هماهنگی لازم را انجام دهند تا بعدها با مسائل قانونی درگیر نشوند.

 

منبع: ایسنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار