رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران:
رئیس کل گمرک ایران گفت: طی 11 ماه امسال 38.5 میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده است که تقریباً ماهانه یک میلیارد دلار کالای اساسی به کشور وارد شده است که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 700 هزار تُن افزایش داشته است.
کد خبر: ۷۲۲۰۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶ 05 March 2019

 مهدی میراشرفی عصر دوشنبه با سفر به خوزستان در حاشیه بازدید از گمرک بندرامام خمینی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همانطور که خوزستان به لحاظ کلی یک استان راهبردی در زمینه‌های مختلف کشاورزی، معدنی، صنعتی، اقتصادی، تجارت و بازرگانی است در بحث گمرکات نیز مجموعه‌ای از تمامی مرزها را در این استان داریم به نحوی که گمرکات بنادر دریایی، مرز هوایی و خشکی این استان با کشورهای همسایه است.

به گزارش"تابناک" وی با اشاره به نگاه کشور به همسایگان در بخش تجارت خارجی افزود: این نگاه به تجارت خارجی مخصوصاً با کشورهایی که شریک اول و دوم تجاری در همسایگی ایران هستند، بسیار پررنگ‌تر است.

رئیس کل گمرک ایران با اعلام خبر صادرات ۴۰ میلیارد دلاری (نفتی و غیرنفتی) به کشور عراق در ۱۱ ماهه اول سال جاری تصریح کرد: کشور چین با ۸.۳ میلیارد دلار مقام اول شریک تجاری و کشور عراق با ۸.۲ میلیارد دلار شریک دوم تجاری ایران است.

میراشرفی با اشاره به همسایگی خوزستان از طریق مرز دریایی و زمینی با کشور عراق عنوان کرد: یکی از اهداف سفر به خوزستان بازدید از گمرکات و ارتقای زیرساخت‌ها تا سطحی که سهم بیشتری از تجارت در مرزهای زمینی و دریایی با عراق داشته باشد.

وی اظهار کرد: اقداماتی که گمرک ایران در شرایط تحریم انجام داده عمدتاً متمرکز بر ارتقای اختیارات گمرکات اجرایی است به شکلی که گمرک ایران عمدتاً به کارهای ستادی مشغول باشد و گمرکات اجرایی از اختیارات بیشتری برخوردار باشند تا بتوانند در تسهیل تجارت و خدمات رسانی به ارباب رجوع به خوبی عمل کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تفویض این اختیارات کافی به گمرکات اجرایی سراسر کشور در تمامی حوزه‌های فنی، اداری مالی و آی تی در حال انجام است، ادامه داد: خوشبختانه در هفته گذشته یکی از مباحث فنی که تعیین ارزش کالاهای وارداتی بود طی بخشنامه‌ای قوی به کلیه گمرکات ابلاغ شد، تعیین ارزش در گمرک ایران انجام می‌شد ولی این اقدام را به گمرکات اجرایی تفویض اختیار کردیم و از ابتدای سال آینده قسمت اعظم فرآیند تعیین ارزش کالاهای وارداتی در گمرکات اجرایی انجام خواهد شد که این فرآیند تأثیر بسزایی در تسهیل تجارت خواهد داشت.

میراشرفی یادآور شد: یکی از برنامه‌هایی که گمرک ایران برای تسهیل تجارت دارد، حرکت به سمت کنترل‌های غیرفیزیکیو غیرمزاحم هست که استفاده از تجهیزات شبیه دستگاه ایکس ری، سامانه‌های جامع گمرکی و لینک آن به سایر دستگاه‌ها از جمله پیش زمینه‌های آن است؛ انجام این اقدامات در برخورداری سریع‌تر مراجعان از خدمات خیلی مؤثر خواهد بود.

وی بیان کرد: طی ۱۱ ماه امسال ۳۸.۵ میلیارد دلار کالا به کشور واردات شده که ۱.۵ میلیارد دلار تراز تجاری مثبت است و از این ۳۸.۵ میلیارد دلار تقریباً ماهی یک میلیارد دلار آن واردات کالای اساسی به کشور است که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۰۰ هزار تُن افزایش داشت.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در حد توان مشکلات گمرک بندر امام خمینی را حل و هماهنگی بیشتری با دستگاه‌های مرتبط با حوزه تجارت خواهیم داشت، اضافه کرد: یکی دیگر از دلایل سفر به خوزستان این بوده که عمدتاً کالاهای اساسی از خوزستان به کشور وارد و گمرک حضرت امام در صدر گمرکاتی است که بیشترین کالاهای فله از آن ترخیص می‌شود.

میراشرفی تصریح کرد: گمرک ایران با توجه به اعتبارات در اختیار نسبت به توسعه زیرساخت‌ها اقدام می‌کند که یکی از مهمترین اقدامات تجهیز گمرکات به دستگاه ایکس ری است؛ خوشبختانه با رایزنی‌های اخیر به منظور استفاده از توان تولیدکنندگان داخلی نسبت به خرید و نصب سه دستگاه ایکس ری تولید داخل اقدام کردیم که اکنون در مرحله اخذتأییدیه از سازمان انرژی اتمی است.

وی با انتقاد از اینکه شاید توجه کافی به ساماندهی مرزهای زمینی نشده بود، گفت: مرزهای زمینی به عنوان یک پتانسیل خیلی قوی هستند که در صورت ساماندهی، هزینه‌های تجارت را کاهش و همچنین منجر به افزایش اشتغال، ارائه خدمات لجستیک و تجارت می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران خبر داد: در هفته‌های گذشته طی بازدید از گمرکات زمینی غرب کشور در باشماق یک سری تصمیمات گرفته شد و برای اولین بار اعتبار قابل توجهی نیز به گمرک پرویز خان اختصاص داده شده که بی سابقه بود؛ بر این اساس باید طی ۱۶ ماه گمرک پرویز خان را ساماندهی کنیم.

میراشرفی در پایان خبر داد: ساماندهی گمرکات چذابه و شلمچه نیز در دستور کار است و طی سفر دو روزه به خوزستان نیز حتماً برنامه‌هایی نیز برای این مرزها خواهیم داشت.

همچنین غلامرضا بلوطی میرزا اظهار داشت:عمده کالاهای اساسی وارده به بنادر خوزستان شامل دانه های روغنی، کنجاله سویا و اقلامی است که در مرغداری ها مصرف می شود همچنین مواد اولیه کارخانه ها نیز بخش دیگری از کالاهای وارداتی است.

ناظر گمرکات خوزستان به میزان واردات ترانزیتی در گمرکات استان خوزستان اشاره کرد و گفت: در بحث ترانزیتی نیز حدود 2 میلیون تن وارادت ازت طی امسال انجام شد.

بلوطی میرزا به تشریح وضعیت گمرکات استان پرداخت و ادامه داد: تنها مشکل گمرکات خوزستان در زمینه زیرساختی و قطع سیستم بوده که هر بار این مشکل توسط سیستم های پشتیبانی حمایت شده و مشکل رفع می شود اما در بندرامام خمینی (ره) فعالیت ها به صورت منظم در حال انجام است و کمتر با مشکل مواجه هستیم، اما در سایر گمرکات استان به ویژه گمرکات مرزی که به لحاظ امنیت بسیار حائز اهمیت هستند، ضعف هایی داریم که در صدد توسعه زیرساخت ها در این مناطق با دستگاه های همجوار از جمله پایانه ها و شهرداری ها هستیم.

وی در ادامه از کاهش روند رسیدگی به پرونده های قضایی در شهرستان ها در آینده نزدیک خبر داد و گفت: به دلیل اینکه انبارهای کالاهای ما بیشتر در اهواز متمرکز است و رسیدگی به پرونده های قضایی در شهرستان انجام می شود با کندی روند رسیدگی به این پرونده ها رو به رو هستیم، از این رو تمهیداتی اتخاذ شده است که با یکپارچه سازی سیستم، بتوانیم از تردد غیرضروری ارزیابان و طولانی شدن روند رسیدگی در مسیر شهرستان ها و مرکز استان کم کنیم.

ناظر گمرکات استان خوزستان کمبود نیرو را مشکل عمده گمرکات کشور برشمرد و اظهار داشت: در استان خوزستان عمدتا به دلیل شرایط اقلیمی با کمبود نیرو رو به رو هستیم، روند توسعه ای را تجربه کردیم اما کمتر موفق به جذب نیرو بودیم که سعی می شود به زودی این کمبود نیز رفع شود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار