وزیر نفت، نوک پیکان تحریم‌های آمریکا را به سمت صنعت نفت دانست و گفت: در گام اول دشمن به دنبال توقف صادرات نفت و در گام دوم به دنبال ممانعت از ورود پول حاصل از فروش نفت است.
کد خبر: ۷۲۳۲۰۲
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴ 07 March 2019

 آیین کلنگ زنی پتروشیمی خلیج فارس اندیمشک امروز با حضور وزیر نفت، استاندار خوزستان و جمعی از مسؤولان برگزاری شد.

به گزارش"تابناک"؛ این پتروشیمی که نخستین طرح تولید «اتیلن اکساید» با خوراک گازی است، قرار است در  زمینی به مساحت 90 هکتار در بخش الوار گرمسیری اندیمشک و در 36 ماه ساخته شود.

برای ساخت و بهره‌برداری از این شرکت حدود ۳۸۸ میلیون دلار پیش‌بینی سرمایه‌گذاری شده است که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای تامین منابع مالی اقدام خواهد کرد.

ظرفیت تولید این پتروشیمی ۲۰۰ هزار تن در سال است و افزون بر اتیلن اکساید و محصولات پایین‌دست صنعت، دیگر محصولات زنجیره اتیلن اکساید شامل اتواکسیلات، گلایکول اتر، اتانول آمین، MDEA را هم تولید و عرضه خواهد کرد.

پتروشیمی کیمیای اندیمشک نیز دوم اسفندماه با حضور وزیر کار و با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن MEG و ۲۵ هزار تن مخلوط EG کلنگ زنی شد.

بیژن زنگنه در آئین آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی اندیمشک دلیل حضور خود در این مراسم را ادای دین به مردم اندیمشک عنوان کرد و گفت: من معمولاً به شهرستان‌ها سفر نمی‌کنم، اما امروز به چند دلیل به اندیمشک آمدم یکی از این دلایل این بود که زمانی که طرح اتیلن غرب را تصویب کردیم یکی از پتروشیمی‌هایی که در مسیر این خط قرار داشت پتروشیمی اندیمشک بود که به فراموشی سپرده شد.

وی با اشاره به پیگیری‌های نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: آقای حسن‌وند راه‌اندازی این پتروشیمی را پیگیری کردند و من هم با تأخیر به وجود آمده در عذاب بودم. به همین دلیل حضور یافتم تا این تأخیر جبران شود.

وزیر نفت با تاکید بر این‌که طرح پتروشیمی اندیمشک یک کار نمایشی نیست، ادامه داد: زمان زیادی صرف شد تا پتروشیمی خلیج فارس را قانع کردیم در اینجا سرمایه‌گذاری کند و زمانی که این هلدینگ سرمایه گذاری را پذیرفت خیال من راحت شد و قرار شد بیشترین نیروها را از مردم بومی به کار بگیرند.

زنگنه در ادامه با تاکید بر این‌که امروز نوک حمله آمریکا به جمهوری اسلامی صنعت نفت است، اظهار کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند دو چیز را از کار بیندازند. نخست آنکه باعث شوند یا ایران نفت خود را نفروشد یا از میزان صادرات نفت ایران کاسته شود و دوم آنکه کاری کنند تا نتوانیم پول نفت را جابه‌جا کنیم، اما آنها با مقاومت ملت نتوانستند موفق شوند.

وی افزود: این مساله مهم است که مردم بدانند در این برهه زمانی بالاترین تحریم‌ها متوجه ما است. من از سال ۱۳۶۲ وزیر بودم و شاهدم هیچ زمانی فشار بر صنعت نفت به اندازه الان نبود.

زنگنه تاکید کرد: ما در حال حاضر با یک جنگ تمام‌عیار درگیر هستیم که تفاوت آن با سایر جنگ‌ها این است که کشته و زخمی ندارد. من همه بمباران‌ها را تجربه کرده‌ام، اما فشاری که الان وجود دارد شدیدتر است تا ما را خفه کند، اما نتوانستند و با حضور رهبری و مقاومت ملت و دولت نخواهند توانست.

وی در ادامه از اجرای ۶.۵ میلیارد دلار طرح در صنعت نفت خبر داد و گفت: در این شرایط ۶.۵ میلیارد دلار طرح در صنعت نفت را اجرا می‌کنیم که همه منابع مالی آن و همچنین اصل تجهیزات آن از داخل کشور تأمین می‌شود. هدف من هم تولید نفت و هم اشتغالزایی بوده است.

به گفته وزیر نفت نزدیک ۶.۵ میلیارد برای عمران مناطق نفتی صرف خواهد شد که نزدیک به پنج میلیارد دلار آن متعلق به خوزستان است.

زنگنه با تاکید بر این‌که ما ایستاده‌ایم و مقاومت می‌کنیم، ادامه داد: در حال حاضر نزدیک ۹۵ درصد جمعیت ایران از گاز استفاده می‌کنند. آیا مردم امسال متوجه شدند که زمستان چه‌طور آمد و رفت؟

وی افزود: امسال نزدیک به ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز بیشتر نسبت به سال گذشته استفاده شد. هر آجری که روی آجر گذاشته می‌شود خون جگر خورده شده است.

وزیر نفت با بیان این‌که پتروشیمی ایران در آستانه یک تحول بزرگ قرار دارد، اظهار کرد: سال آینده بیش از نیاز کشور خوراک تولید می‌شود. کل تولید پتروشیمی در حال حاضر ۲۰ میلیارد دلار ظرفیت و ۳۰ میلیون تن است که این میزان ظرف دو سال با اتمام طرح‌های نیمه‌تمام به ۴۵ میلیون تن محصول خالص برای عرضه به بازار می‌رسد.

زنگنه در ادامه با اشاره به انتقاداتی مبنی بر این‌که اطلاعاتی از سوی وزارت نفت منتشر نمی‌شود، اظهار کرد: من نمی‌توانم بگویم چه‌طور تحریم‌ها را دور می‌زنیم، زیرا به ضرر ملت است. یکسری می‌گویند شما کار نمی‌کنید، اما ما نقشه‌ها را افشا نمی‌کنیم. امروز من آسیب می‌بینم اما ملت سرفراز می‌مانند. ما شبانه‌روز کار می‌کنیم و در حال توسعه صنعت نفت هستیم. حتی سرمایه‌گذار خارجی هم می‌آوریم اما اعلام نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: ما هیچ اطلاعی نمی‌دهیم، زیرا دشمن علیه ما استفاده می‌کند. این موضوع به من فشار می‌آورد، اما باید تحمل کنم. این وظیفه من است؛ خانواده شهدا یک عمر تحمل کردند. ما هم چند وقتی تحمل می‌کنیم.

وزیر نفت از راه‌اندازی یک قطب جدید پتروشیمی خبر داد و افزود: یک طرف این قطب اندیمشک و در طرف دیگر لرستان و ایلام قرار دارند. در این محدوده صدها پتروشیمی پایین‌دستی می‌تواند ایجاد شود.

زنگنه با تاکید بر این‌که گازهای همراه تا پایان دولت جمع‌آوری خواهند شد، اظهار کرد: یکی از نکاتی که رهبری از وزارت نفت خواستند جمع‌آوری گازهای همراه بود. انگار طلا سوزانده می‌شود.

به گفته وی، میزان تولید نفت در غرب کارون در سال ۱۳۹۲، ۷۰ هزار بشکه بود که این میزان در حال حاضر ۳۰۰ هزار بشکه است و به زودی به ۱۵۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. همچنین میزان تولید از میدان آذر از ۳۰ هزار بشکه به ۶۰ هزار بشکه تا پایان سال ۱۳۹۸ خواهد رسید.

 فریدون حسنوند همچنین دراین آئین اظهار کرد: در آستانه دهه پنجم انقلاب اسلامی، تلاش دشمن فروپاشی نظام از طریق تحریم، تهدید و نا امید سازی ملت است.

وی، آغاز پروژه‌های فروش نفت و سرمایه‌گذاری در کشور را نشان از شکست دشمن در اهداف خود در تحریم‌ها دانست و افزود: کشور باقدرت و صلابت مسیر توسعه را ادامه خواهد داد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تضعیف مدیران و گسست میان مردم و مسئولان را خیانت به کشور و نظام معرفی و تصریح کرد: تعامل بین قوا نقش ارزنده در کشور دارد و قوای قضائیه و مقننه در کنار رهبر و رئیس‌جمهور به دنبال توسعه کشور هستند.

حسنوند، خواستار توسعه میادین در استان خوزستان شد و افزود: اختصاص چهار درصد در قراردادهای نفتی مناطق نفت‌خیز به خوزستان نشان از نگاه ویژه‌ای به مناطق خوزستان و نفت‌خیز بوده و ارتقا سهم دو درصد به سه درصد گامی مهم در توسعه مناطق نفت‌خیز خواهد بود.

وی، خوزستان و نفت را رفیق دیرینه هم معرفی و عنوان کرد: نفت در عمق وجود خوزستان حراست می‌شود و هدیه خوزستان به استان‌ها و دیگر مناطق ایران اسلامی به شمار می‌رود.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از زبان حال خوزستان می‌گویم حال و روزم خوب نیست و خوزستان را دریابید، گفت: اکتشاف نفت در دشت لاله را در دستور کار قرار دهید، توسعه میادین، اجرای پروژه‌های مهم پالایشگاه و پتروشیمی آبادان، بیدبلند، خرمشهر، شوش و دزفول از درخواست‌های مهم مردم خوزستان از مجموعه وزارت نفت و شخص وزیر نفت است.

وی با اشاره به طولانی‌ترین بمباران هوایی پس از جنگ جهانی دوم در اندیمشک گفت: شهروندان اندیمشک همواره در حمایت از نظام و انقلاب در تمام صحنه‌ها حضورداشته و خواهند داشت.

حسنوند، راه‌آهن سراسری، دوکوهه، دو رود خروشان دز و کرخه را از سرمایه‌های اندیمشک معرفی و تصریح کرد: همواره اندیمشک حافظ انقلاب بوده و شهروندان اندیمشک در این راستا ثابت‌قدم ایستاده‌اند.

حسنوند با تاکید بر اینکه اکتشافات در خوزستان را دستور کار قرار دهید، افزود: اکتشافات در میادین مشترک با کشور عراق در منطقه آزادگان، دشت لاله، مناطق شهرستان اندیمشک و توسعه میادین در غرب و شرق کارون را در دستور کار قرار دهید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار