رییس سازمان مدیریت بحران کشور:
اسماعیل نجار اظهار کرد: در سیلاب اخیر با 71 قربانی در کل کشور (جدای از حادثه سیل در شیراز و واژگونی قایق امداد در سد گاومیشان) کمترین تلفات جانی را داشته‌ایم.
کد خبر: ۷۳۳۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲ 11 April 2019
اسماعیل نجار در حاشیه بازدید از اردوگاه ثامن‌الائمه حمیدیه اظهار کرد: در سیلاب اخیر با 71 قربانی در کل کشور (جدای از حادثه سیل در شیراز و واژگونی قایق امداد در سد گاومیشان) کمترین تلفات جانی را داشته‌ایم. 
 
به گزارش"تابناک" وی افزود: تعداد محدودی از هموطنانی که جان خود را از دست داده‌اند، اغلب براثر ریزش ساختمان یا عدم رعایت موارد احتیاطی بوده است. 
 
نجار با تشکر از صبر و حوصله مردم به خاطر ترک محل زندگی‌شان و استقرار در اردوگاه‌های اضطراری گفت: زندگی در اردوگاه‌ها آسان نیست و از سختی آن مطلع هستیم اما حفظ جان مردم برای ما در اولویت است.
 
رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: تمام تلاش ما بر رسیدگی کامل تا حد امکان به این افراد است که به رغم میل خود خانه و زندگی‌شان را ترک کرده و در اردوگاه مستقر شده‌اند. در این اردوگاه‌ها موکب‌های اربعین نیز برای پخت غذای گرم آمده‌اند و از آنها خواسته شده که غذای با کیفیت و مناسب در اختیار مردم قرار دهند.
 
وی توضیخ داد: در استان‌های شمالی کشور از 29 اسفند سال گذشته تا امروز آق‌قلا و گاومیشان و برخی روستاها زیرآب هستند.
 
نجار لایروبی نشدن برخی رودخانه‌ها را یکی از دلایل سیلاب‌های اخیر در کشور دانست و گفت: متولی لایروبی رودخانه‌ها وزارت نیرو است و لایروبی نیز کار گسترده‌ای است.
 
وی افزود: لایروبی رودخانه‌ها و کانال‌ها به دلیل خشکسالی‌های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته و از طرفی نیز اعتبارات دولت محدود است در حالی که کار در این حوزه نیازمند اعتبارات سنگینی است.
 
رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: در برخی رودخانه‌های کشور شاهد دخل و تصرف در حریم رودخانه‌ها هستیم که منجر به ساخت و ساز و ایجاد باغ و زراعت شده است این مساله هم در بروز سیلاب‌ها تاثیرگذار بوده است.
 
وی با اشاره به وضعیت رودخانه کارون گفت: امکانات ساحلی و جاده ساحلی که در کنار کارون ایجاد شده است در بستر این رودخانه بوده است که تجاوز به حریم کارون محسوب می‌شود لذا ضرورت دارد که برای این گونه موارد فکری اساسی اندیشیده شود.
 
نجار یادآور شد: طرح جامع خطرپذیری سیلاب سال 94 تکمیل و به وزیر کشور ابلاغ شد، این طرح می‌بایست عملیاتی و اجرایی می‌شد در حالی که برخی استان‌ها آن را به طور کامل اجرایی نکردند.
 
وی با اشاره به سیلاب اخیر بیان کرد: در خوزستان طی چند سال اخیر با خشکسالی روبه‌رو بودیم ولی طی 6 ماهه اخیر در خوزستان وضعیت آب و هوایی تغییر چشمگیری داشت و بارندگی بسیاری را در این استان و استان‌های بالادست شاهد بودیم از همین رو تلاش‌‎ از همان زمان آغاز شد تا دیواره‌های ساحلی کارون، کرخه و سیل‌بندها استحکام‌بخشی و تقویت شوند.
 
رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه ماشین‌آلات بسیاری برای ترمیم سیل‌بندها بسیج شد، گفت: در بارندگی‌های چند ماه اخیر با وجود اینکه سیل‌بند رفیع در خوزستان شکسته شد اما از ورود آب به منازل مردم جلوگیری شد.
 
وی با تشریح وضعیت ورودی و خروجی سدهای خوزستان و تاثیر آنها بر سیلابی شدن برخی مناطق استان خوزستان گفت: از روز گذشته به دستور وزیر کشور خروجی‌ها به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده است اما ناگفته نماند که بارندگی‌های پیش نیز در وضعیت سدها مجددا تاثیرگذار خواهد بود.
 
اردوگاه اضطراری ثامن‌الائمه واقع در جاده اهواز - حمیدیه است که ساکنان درمعرض خطر روستاهای حمیدیه و دشت آزادگان را در خود جای داده است.
 
 این اردوگاه ظرفیت چهار هزار نفر را دارد که تا این لحظه نیز چهار هزار نفر در آن استقرار یافته اند. همچنین 200 چادر در این اردوگاه نصب شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار