در جلسه ستاد بحران خوزستان مطرح شد:
رئیس قوه قضاییه گفت: دولت تا حدی که امکانات و منابع دارد باید غرامت ها را هرچه زودتر به مردم آسیب دیده از سیلاب اخیر در استان های درگیر سیل پرداخت کند و این موضوع در نشست اخیر سران سه قوه نیز مورد تاکید قرار گرفت.
کد خبر: ۷۳۶۱۳۱
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳ 19 April 2019

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی در جلسه ستاد بحران خوزستان که شامگاه (۲۹ فروردین ماه) در استانداری برگزار شد، با اشاره به ارائه گزارش های مدیران اجرایی در رابطه با سیل، اظهار کرد: این گزارشات نشان از اقدامات در این راستا است؛ اگر چه سیل تلخی هایی به دنبال داشت و آسیب هایی به خانه، کاشانه و کشاورزی مردم وارد کرد و غم انگیز بود اما حضور گروه های جهادی، طلاب، بسیجیان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی، نیروهای انتظامی، مسئولین و مردم جلوه مثال زدنی از همدلی و همراهی و اخلاص جهت گره گشایی است. همچنین در حوزه امداد و نجات همراهی ارزشمندی انجام شد.

به گزارش"تابناک" وی افزود: رهبر مقام معظم رهبری در بدو حادثه دغدغه داشتند و وضعیت را مرتبا سوال می کردند و پیگیر وضعیت بودند و از حضور و تلاش همه تشکر کردند.

رئیس قوه قضائیه گفت: بخش بعدی موضوع مساله بازسازی، عادی شدن زندگی مردم و پرداخت خسارت های مردم است که در جلسه روسای سه قوه مطرح و نامه ای به رهبر ارسال شد تا این سیل مانند سال ۹۵ نباشد زیرا برخی از سیل سال ۹۵ خاطره خوبی نداشتند که با وعده دولت و پیگیری مسئولین نگران نباشند و پیگیری خواهیم کرد تا خسارت های مردم پرداخت شود؛ البته طبیعتا همه خسارت ها قابل جبران نیست اما تا جایی که ممکن است با امکانات موجود خسارت های مردم با سرعت پرداخت شود. 

رئیسی تصریح کرد: مسئولین بازسازی و برگشت زندگی مردم به حالت عادی را دنبال خواهند کرد و فکر می کنم در برخی نقاط شرایط به گونه ای است که شاید به زودی شرایط عادی شود و مردم به زندگی عادی خود برگردند.

وی عنوان کرد: نکته قابل توجه است این است که در بحث مدیریت و کنترل حوادث و مدیریت بحران ها سوالی مطرح می شود اینکه با توجه به اینکه سیل طی سال های گذشته بی سابقه بوده آیا قابل پیش بینی یا پیشگیری بود یا خیر؟ آیا برخورد متناسب شد یا خیر؟

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: بعد از عبور از این مراحل و برگشت به وضعیت عادی باید مدیران بازنگاهی به شرایطی که ایجاد شد و اقداماتی که باید انجام می شد که بعد انجام شد داشته باشند.باید مشخص شود آیا می شد کارهایی کرد یا خیر؟ 

رئیسی ادامه داد: این نگاه به شرایط ما را برای آینده آماده می کند. حوادثی که در استان های مختلف رخ داد باید ما را برای شرایط بحرانی و برخورد با بحران ها در حوزه پیش بینی، پیشگیری و اقدامات متناسب و به موقع آماده کند.

رئیس قوه قضائیه گفت: در بازدید از برخی مناطق مردم عللی در رابطه با سیل مطرح می کردند و به برخی از علل اشاره می کردند که باید بررسی شوند. اینکه آیا در این زمینه قصورها یا آسیب هایی بوده است یا خیر. 

رئیسی با بیان اینکه آسیب شناسی کار همه است، تصریح کرد: در خوزستان برکات معنوی و مادی زیادی وجود دارد؛ رودخانه های عظیم، سد، تالاب های خوزستان و دریا وضعیت اکوسیستم خاصی دارد. بنایراین با این شرایط اگر لایروبی ها انجام می گرفت می شد شدت این حادثه را کاهش داد؟

وی افزود: رسوب گیری که مصوب مجمع تشخیص نظام است که به تصویب رهبر انقلاب رسید و در سال ۸۵ ابلاغ شده است. وظیفه دستگاه ها در توزیع عادلانه آب مشخص شده است. همچنین لایروبی بسیار مهم است.

رئیسی، قوه قضائیه با اشاره به اهمیت سرعت عمل در اقدامات، گفت: در سیل خوزستان تلفات جانی نداشتیم که جای شکر دارد. باید دولت و مدیران در بخش های مختلف بررسی ها را انجام دهند. بازنگاهی نسبت به آنچه انجام شده لازم است تا نسبت به حوادث آینده کنشگر فعال باشیم.

وی با بیان اینکه نگاه به خوزستان باید راهبردی باشد، عنوان کرد: اکنون در بین همه افراد درخصوص این حوادث حس خوبی وجود دارد اما با گذشت زمان به دلیل بروز مسائل دیگر این حس کمتر می شود و حساسیت به تدریج از دستور کار خارج می شود که این مساله از اشکالات است؛ این حس باید جهت رفع مشکلات ادامه داشته باشد تا زمانی که مشاهده شود زیر ساخت های لازم برای بروز حوادث ایجاد شده است. اگر زیرساخت ها فراهم شود بارانی که رخ می دهد به برکات تبدیل می شود.

وی بیان کرد: با سدسازی احداث شده مشخص است که از ابتدای انقلاب دغدغه ها وجود داشت و مشاهده می کردند آب ورودی به استان چه میزان است. کارهای خوبی در بحث زیرساخت ها شده اما کافی نبوده است.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: اگر امروز علل این حوادث بررسی نشوند در آینده مجددا باید جلساتی تشکیل دهیم تا تصمیم گرفته شود که چه اقدامی کنیم تا خسارت ها کاهش یابد. همکاری با دستگاه های مختلف اجرایی، مجلس شورای اسلامی و دولت جزو محورهای دستگاه قضائی جهت پیشرفت کار است. 

رئیسی بیان کرد: در خصوص آسیب شناسی به آقای سراج رئیس سازمان بازرسی کشور ماموریت داده شده است تا این کار را با جدیت دنبال کند.  

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه باید برنامه ریزی شود که کمک های مردم به سیل زدگان ساماندهی شود، گفت: این اقدامان پیامی مبنی بر اینکه در سختی ها در کنار هم هستیم را دارد.

وی افزود: همچنین پیامی برای دشمن دارد؛ در این روزها که سپاه پاسداران را تروریست اعلام می کنند درحالی که سپاه پاسداران نیروی خدمت گزاری است که همه معترف هستند و در این سیل خط مقدم کمک به مردم بوده و ارتش و سپاه مانور خدمت را به نمایش گذاشتند. باید به دشمنان پیامی بدهیم که در همه سختی ها در کنار هم هستیم اما در مشکلات و سختی ها اجازه نخواهیم داد کشور ما دچار آسیب و مشکل شود. شعار ما این است بدون اینکه کمکی از دشمنان بخواهیم می توانیم کشور را با اتکا به خداوند و اعتماد به نفس اداره کنیم.

وی افزود: تصور نشود اگر از کمک های مردمی جلوگیری شد کار ما مختل می شود. اخم و لبخند دشمن در ما تاثیرگذار نیست.

در ادامه غلامرضا شریعتی اظهار کرد: سیلاب خوزستان بسیار سهمگین بود و همه حوضه های آبریز استان را درگیر کرده بود. از مهرماه تا اسفندماه سال گذشته ۲۸ میلیارد متر مکعب آورد آب رودخانه های خوزستان بوده که این میزان نسبت به سال گذشته که ۱۳ میلیارد متر مکعب بوده بسیار چشمگیر است.

وی گفت: با سیل های مختلفی در خوزستان مواجه بودیم اما در سیل های سال های گذشته همه حوضه های آبریز ما درگیر نبوده است. در سیل اخیر همه حوضه های آبگیر خوزستان از جمله مارون، کرخه، کارون، دز و زهره درگیر بودند که کار را سخت کردند.

شریعتی بیان کرد: علاوه بر بارش های فراوان حجم زیادی از سیلاب های استانهای دیگر به خوزستان وارد شد و شرایط سختی را به وجود آورد.

استاندار خوزستان با اشاره به اتحاد مردم و مسئولین جهت کنترل سیلاب، خاطر نشان کرد: خوشبختانه در این سیل تلفات جانی نداشتیم. همچنین از ورود سیلاب به شهرها جلوگیری شد و در نهایت با اقداماتی که انجام شد، آسیبی به شهرها نرسیده است.

وی گفت: دولت بر جبران خسارت های مردم سیل زده تاکید کرده است؛ از زمان بروز سیل تاکنون امکان نداشت کسی کاری از دستش بر بیاید و دریغ کند آنچه در استان به چشم می آید همدلی و همراهی بود.

استاندار خوزستان با تشکر از زحمات همه نیروهای مردمی، دولتی، نظامی و همه اقشاری که در بحران سیلاب کمک کردند. حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در زمان بحران سیلاب از گله های به حق و ناحق خود گذشتند و در کنار ما بودند امیدوارم در کنار هم در مسیر توسعه استان گام برداریم.

حجت الاسلام و المسلمین مجید ناصری نژاد نماینده شادگان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: فاجعه وحشتاکی در خوزستان بر اثر سیلاب رخ داده و مردم را گرفتار کرده است.

وی افزود: مردم همه چیز خود را از دست داده اند و هنوز میزان خسارت ها مشخص نیست و شاید در آینده میزان دقیق خسارت ها مشخص شود. این سیل از نظر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و جهات مختلف بار سنگینی بر کشور وارد کرده است. 

ناصری نژاد گفت: مردم سال گذشته به دلیل خشکسالی کشت نکردند امسال نیز که با گرفتن وام یا هر نحو دیگری کشت کردند همه چیز را از دست دادند و اکنون در آب زندگی می کنند.

نماینده شادگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولین خوزستان برای مهار بحران تمام قد پای کار ایستادند، تصریح کرد: خواسته ما این است که موضوع وقوع سیل تحقیق و پیگیری شود و عوامل قضائی مکلف شوند و مقصرین شناسایی و برخورد شود. اگر کسانی تساهل کردند باید شناسایی شوند و برخورد جدی شود.

وی خطاب به رییس قوه قضاییه، گفت: شما همیشه عنوان می کنید بیان فساد نمی تواند مشکل مردم را حل کند و مبارزه با فساد دوای درد مردم است که ما خواستار تحقق این بیان هستیم. 

ناصری نژاد تصریح کرد:  در دولت زمزمه های انتقال آب شنیده می شود که سیلاب نباید بهانه ای برای انتقال آب خوزستان باشد. از بابت انتقال آب نگران هستیم و آن را بدتر از سیلاب می دانیم و نباید گرفتاری دیگری به خوزستان تحمیل شود.

نماینده شادگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی ها از این واقعه سوء استفاده نکنند و اقدام به سدسازی جدید نکنند. سدسازی جدید به شدت به ضرر خوزستان است و آینده خوزستان را تهدید می کند. سیلاب بهانه ای برای پیگیری سدسازی جدید نشود و با این اقدام مشکل مردم دو چندان نکنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار