مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: هنوز پایان آماده باش را به هیچ دستگاهی اعلام نکرده‌ایم و استان همچنان باید در حالت آماده باش باشد.
کد خبر: ۷۳۷۵۷۴
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰ 24 April 2019

کیامرث حاجی زاده شامگاه سه شنبه در نشست کارگروه بهداشت و درمان در اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان اظهار کرد: هنوز پایان آماده باش را به هیچ دستگاهی اعلام نکرده ایم و استان همچنان باید در حالت آماده باش باشد و ضرورت دارد با توجه به وضعیت فعلی دستگاه‌های اجرایی پای کار باشند تا روزهای آخر سیل نیز به خوبی مدیریت شود و مردم سیل زده به خانه خود بازگردند.

به گزارش"تابناک" وی با بیان این که مسئولیت اردوگاه‌ها بر اساس قانون مدیریت بحران با جمعیت هلال احمر است، توضیح داد: در کنار هلال احمر، ستاد پشتیبانی استان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و دستگاه‌های دیگر مانند علوم پزشکی، بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی، عتبات عالیات اقدامات مربوطه خود را انجام دهند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به تشکیل «کمیته بازگشت» برای بازگرداندن سیل زدگان به منازل خود توضیح داد: با توجه به فروکش کردن آب در برخی روستاها وضعیت به گونه‌ای است که سیل زدگان می‌توانند به منازل خود بازگردند به همین منظور کمیته بازگشت متشکل از فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دستگاه‌های مربوطه تشکیل شده است.

وی با تشریح وضعیت سیلاب اخیر بیان کرد: اقدامات از مهر تاکنون در چند مرحله پیشگیری و پیش بینی و مقابله، تقسیم بندی شده است که از جمله آنها می‌توان به صدور اطلاعیه، اخطاریه، استحکام بخشی و ترمیم سیل بندها، لایروبی انهار و کانال‌ها و مدیریت رهاسازی آب اشاره کرد.

حاجی زاده با اشاره به آمادگی دستگاه‌های اجرایی در ماه‌های اخیر توضیح داد: هم اکنون در مرحله بازسازی و بازتوانیقرار داریم و مرحله بازگشت از اردوگاه‌ها و اسکان موقت به روستاها و حواشی شهر را در پیش داریم.

وی با بیان این که از ابتدای سال آبی تا کنون ۳۸ میلیارد متر مکعب آب وارد سدها و جلگه خوزستان شده است، گفت: ظرفیت سدهای استان ۲۲ میلیارد متر مکعب است و تاکنون ۹۵ درصد ظرفیت سدهای استان پر شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این که نخستین کارگروه سیلاب در آبان ماه برگزار شد، بیان کرد: مدیریت رهاسازی آب با شروع بارش‌های پاییزی آغاز شد در حالی که آب در پشت سدهای استان به حداقل رسیده بود و آب شرب نداشتیم به جرأت می‌توان گفت اگر در سال جاری آبی، بارش رحمت الهی نبود امسال بیش از ۵۰ درصد شهرهای استان با تنش آبی روبه رو بودند و مسائل و مشکلاتی همانند بحران کمبود آب آشامیدنی در آبادان، خرمشهر، اهواز، رامهرمز و ایذه در دیگر شهرهای خوزستان تکرار می‌شد.

وی تاکید کرد: اولویت اصلی و ابتدایی در مدیریت بحران حفظ جان و سلامتی مردم است که بر مبنای این موضوع تمام اقدامات صورت گرفته است تا تلفات انسانی چه در شهرها و چه در روستاها نداشته باشیم.

حاجی زاده بیان کرد: از جمله اقداماتی که برای حفظ جان مردم انجام شد می‌توان به دستور تخلیه روستاها و برخی شهرها، بازگشایی فیوزپلاک‌ها، رهاسازی آب در مزارع اشاره کرد این اقدامات صورت گرفت تا آب وارد نقاط پر جمعیت نشود و تلفات انسانی در استان خوزستان شاهد نباشیم.

وی با بیان اینکه مدیران و دستگاه‌های امدادی در این مرحله نباید در کمک رسانی به سیل زدگان کوتاهی کنند افزود: مردم سیل زده چه از نظر روحی و فیریکی و چه از نظر مالی خسارت دیده اند، بسیاری از مردم شغل، مزرعه، خانه خود را از دست داده اند و در برخی روستاها زیرساخت‌ها از بین رفته است در این شرایط نباید اجازه دهیم معضلی مانند بیماری به مناطق سیل زده نیز اضافه شود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان هدف از برگزاری کارگروه بهداشت و درمان را بررسی وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق سیل زده، راه‌های کمک رسانی، کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، بازگشت کنترل شده سیل زدگان به مناطق خود، وضعیت ماند آب‌ها و دفع بهداشتی لاشه‌ها دانست و گفت: با اقدامات انجام شده تاکنون بیماری که اپیدمی و همه‌گیر شود در مناطق سیل زده استان نداشته ایم.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در سرویس بهداشتی و حمام اردوگاه‌ها بیان کرد: در این راستا باید اقدامات فوری صورت گیرد و در کنار آن نیز باید برای تأمین سیستم سرمایشی اردوگاه‌ها اقدام شود و دفع بهداشتی لاشه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

حاجی زاده ادامه داد: فصل گرما در ماه‌های خرداد و تیر زمان پیک بیماری وبا و شبه وبا است که از طریق آب انتقال می‌یابد با گرمای هوا این بیماری راحت تر قابل انتقال است که باید به این موضوع توجه شود.

وی با اشاره به مسدود بودن بخش‌هایی از بلوارهای ساحلی اهواز گفت: با توجه به وضعیت ترافیکی در شهر اهواز، بلوارهای جاده ساحلی اهواز تا روز جمعه باید بازگشایی شوند در این راستا شرکت آب و فاضلاب اهواز و شهرداری باید اکیپ‌هایی برای پاکسازی جاده ساحلی اهواز تشکیل دهند و تا روز جمعه بلوارهای جاده ساحلی را بازگشایی کنند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: تا پایان هفته جاری دبی آب کارون به کمتر از ۲ هزار متر مکعب بر ثانیه می‌رسد.

همچنین دکتر ایرج نظری اظهار کرد: در نیمه دوم سال گذشته درگیر بحث خشکسالی و تبعات آن بودیم که خوشبختانه شرایط کنترل و مدیریت شد. در آخر سال گذشته و ابتدای سال جاری با بارندگی ها و وقوع سیل درگیر این مسائل بودیم. 

وی افزود: قطعاً همه سازمان ها، ادارات و ارگانها به نحوی خدمات سلامت محور خود را انجام دادند. در حال حاضر در آستانه روزهای پس از سیل، مشکلات و خطرات پس از آن هستیم و از خدمات همه ارگان‌ها و سازمان‌ها تشکر می‌کنیم اما در برخی مناطق جای گله‌مندی وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همه کارهایی که تاکنون انجام شد جهت حفظ سلامت و جان انسان ها بود بنابراین حساسیت‌ها در ادامه مسیر نیز باید ادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد: ادعا می‌کنیم تلفات انسانی بر اثر سیل نداشتیم و تقریبا جامعه بشری را با سلامت حفظ کرده‌ایم که در ادامه راه تلاش و همت باید در این راستا باشد تا خطری سلامت مردم به مخاطره نیندازد.
 
نظری عنوان کرد: انتظار می‌رود دستگاه‌ها در ارتباط با مسائل محیط زیست، محیط انسانی، دامپروری و موارد دیگر جهت ایجاد فضای سالم تلاش‌های بیشتری داشته باشند.

وی عنوان کرد: اکنون در بسیاری از مناطق حشرات، حیوانات موذی و گزنده‌ها زیاد شدند که گرما نیز در این زمینه تأثیرگذار است بنابراین باید در این راستا تمهیداتی اندیشیده و تلاش کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تشکر از عدم قطع آب روستاها در زمان سیلاب، عنوان کرد: در رابطه با فاضلاب مشکلاتی را می‌دانیم و انتظار نداریم این مشکل در این شرایط بلافاصله حل شود. نگرانی ما از شرایط است که می‌تواند موجب بروز حوادثی شود باید جهت رفع عوامل بیماری‌زا همکاری بیشتری شود.

نظری با اشاره به بازگشت برخی از مردم به منازل خود، گفت: اکنون برخی از مردم به منازل خود برگشته‌اند اما شرایط محیطی، زیستی و بهداشتی برای آنها فراهم نیست. همچنین از سوی جاهای مختلف جهت سمپاشی اعلام آمادگی کرده‌اند اما اجازه این کار را نمی دهیم زیرا سمپاشی بی رویه بیماری، عارضه و مسائل مختلفی ایجاد می‌کند که بعد درمان آنها دچار مشکل خواهد شد. بنابراین در زمینه سمپاشی همه موارد باید در نظر گرفته شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار