معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: پس از اقدامات لازم و تهیه پرونده‎های ثبتی آثار واجد ارزش تاریخی و ارسال به اداره‎کل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی به منظور طی مراحل قانونی و ثبت در فهرست آثار ملی، موضوع واجد ارزش تاریخی بودن ۱۲ اثر تاریخی شامل بنا و محوطه به مالکان این آثار ابلاغ شد.
کد خبر: ۸۰۱۷۴۱
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶ 02 December 2019

احمدرضا حسینی‎بروجنی با اعلام این خبر افزود: پرونده ثبتی برای این ۱۲ اثر تشکیل شده است و ما به منظور طی فرآیند تکمیل این پرونده‎ها، باید با مالکان مکاتبه و واجد شرایط بودن آثار به لحاظ فرهنگی و تاریخی برای ثبت در فهرست آثار ملی را به آن‎ها ابلاغ و اعلام کنیم که روند ثبت این آثار درحال انجام است و به زودی ثبت خواهند شد و از همین‎رو این آثار مشمول قوانین میراث فرهنگی هستند.

به نقل از اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان، وی تصریح کرد: این ابلاغ‎ها در راستای اطلاع‎رسانی به مالکان و جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف در آثار واجد ارزش صورت گرفته است.

معاون میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به این‎که یکی از ملزومات پرونده‎های ثبتی، ابلاغ واجد ارزش بودن اثر به مالک است تا دخل و تصرفی در اثر تاریخی صورت نگیرد، افزود: این ابلاغ‎ها علاوه بر آن‎که از دخل و تصرف در اثر تاریخی جلوگیری می‎کند باعث می‎شود تا مالک نیز از حقوق خود و برخی مزایایی که ممکن است با ثبت اثر برایش ایجاد شود اطلاع پیدا کند.

وی بیان کرد: براساس مطالعات کارشناسی این اداره‎کل و در اجرای ماده ۵ آئین‎نامه اجرائی قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ شمسی، در حال حاضر، واجد شرایط بودن ۱۲ بنا و محوطه تاریخی در استان خوزستان به دستگاه‎های اجرایی مالک این آثار ابلاغ شد که عبارتند از، گورستان لهستانی‎ها، محوطه چمبه، تل نصرانی، تپه سلمانه، محوطه سلمانه، ساختمان زمزم و تپه‎سنگ آسیاب سلمانه در شهرستان اهواز، محوطه تاریخی نیروگاه زرگان ۲ و کوره‎های درآویزه در شهرستان باوی، تپه چغاپهن در شهرستان دزفول، تل‎گسر در شهرستان رامهرمز و محوطه منجنیق در باغملک که مساعدت و همکاری دستگاه‎های مربوط در حفظ و صیانت را می‎طلبند.

حسینی‎بروجنی تاکید کرد: این‎ها آثاری هستند که در شرف ثبت در فهرست آثار ملی هستند و نیاز است که روند طی شدن ثبت آن‎ها به مالک ابلاغ شود و مالک نیز مکلف است پس از دریافت ابلاغ، در حفظ و نگهداری اثر تا زمان ثبت و پس از آن اهتمام بورزد و از هرگونه دخل و تصرف در آن‎ها خودداری کند.

وی با بیان این‎که این آثار پس از ثبت شدن تحت حفاظت میراث فرهنگی خواهند بود، اضافه کرد: با این‎ حال، هیچ‎گونه خللی در مالکیت مالک آثار به وجود نخواهد آمد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار