مدیرعامل شرکت خبرداد:
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با بیان اینکه حدود ۹۵ درصد از گاز مشعل در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون جمع آوری شده است، گفت: برای ۵ درصد گازسوزی مستمر نیز پروژه های خوبی تعریف و بیش از یک میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری شده است.
کد خبر: ۸۰۵۶۶۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶ 14 December 2019

غلامرضا مفیدی در نشست خبری در حاشیه یازدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان اظهار کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون وظیفه تولید ۲۵ درصد از نفت کشور را به عهده دارد. همچنین این شرکت حدود روزانه حدود ۷۰۰ میلیون فوت مکعب گاز را فرآورش و تولید می کند.

وی با بیان اینکه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون جایگاه بسیار خاص و ویژه ای را در بحث درآمدزایی برای کشور دارد، افزود: با توجه به مجاورت بخشی از تاسیسات این شرکت با شهرستان اهواز، این شرکت الزام دارد تا در برخی از موارد از جمله مسایل زیست محیطی و مسولیت های اجتماعی به عنوان پیشگام عمل کند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بحث زیست محیطی، تصریح کرد: در بحث نفت سوزی که در مجاورت خانه های مسکونی انجام می شد، با طراحی و ساخت دستگاه فرآورش سیار نفت در داخل توانسته ایم زمینه ساز توقف نفت سوزی در منطقه شویم.

مفیدی عنوان کرد: سال ها است که نفت سوزی در حوزه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به صفر رسیده است و هیچ نفتی در تاسیسات این شرکت که در مجاورت منازل مسکونی در شهرستان اهواز هستند، نمی سوزد.

وی ادامه داد: جایگاه این دستگاه که مانع نفت سوزی می شود، اکنون به شکلی است که استفاده آن توسط وزارت نفت به یک الزام تبدیل شده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بحث پسآب های همراه با نفت در محدوده این شرکت بهره برداری نفتی، گفت: روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه تزریق پساب در شرکت بهره داری نفت و گاز کارون انجام می گیرد. در این زمینه این کار به کمک حوضچه های تبخیر پساب و همچنین بازچرخانی انجام شده در این بخش، می تواند در راستای مسایل زیست محیطی بسیار موثر و مفید باشد.

مفیدی در خصوص گازسوزی و آلاینده های گازی در مجاورت شهر اهواز، عنوان کرد: حدود ۹۵ درصد از گاز مشعل در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون جمع آوری شده است و از گاز سوزی جلوگیری می شود.

وی ادامه داد: برای ۵درصد گازسوزی مستمر نیز پروژه های خوبی تعریف و در این زمینه بیش از یک میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری شده است تا بتوانیم گازهایی را که به مشعل ارسال می شوند جمع آوری کنیم.

‌مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون خاطرنشان کرد: در زمینه گازهایی که مجبور هستیم به مشعل هدایت کنیم تا توسط مشعل سوخته شوند، پروژه هایی برای بهسوزی این گازها تعریف کرده ایم تا شاهد بهسوزی مشعل ها باشیم.

مفیدی گفت: در یک اقدام ابتکاری در واحد اصلی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون که در مجاورت مناطق مسکونی قرار داشت، فرآیند بهسوزی مشعل را اجرایی کردیم. طراحی و دانش فنی این موضوع برای اولین بار در مناطق نفتخیز جنوب تولید و به دست آمد و در واحد بهره برداری اهواز ۲ و ۳ اجرایی شده است.

وی ادامه داد: در این دو واحد که طرح مورد نظر برای بهسوزی گازهای مشعل اجرایی شده است، روزانه حدود ۲۰ میلیون فوت مکعب از گازسوزی پیشگیری می شود و بر اساس برآوردهای انجام گرفته، هزینه های اجرایی این طرح ظرف مدت ۳ ماه بازگشت پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با اشاره به بودجه ۴۵۰ میلیارد ریالی برای درختکاری در کانون های ریزگرد اهواز، اظهار کرد: حدود ۳ هزار هکتار از اراضی کانون های ریزگرد شهرستان اهواز ظرف مدت سه سال توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون درختکاری خواهد شد و این اقدام در راستای مسولیت های اجتماعی شرکت و کمک به مسایل زیست محیطی اهواز انجام خواهد شد.

مفیدی در خصوص بحث ساخت داخل و اقتصاد مقاومتی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که در بحث فرسودگی ماشین آلات شرکت و همچنین تحریم ها وجود دارد، در بحث ساخت داخل از ابتدای سال ۹۷ تاکنون، حدود ۵۰۰ قلم کالا را با ارزش تقریبی ۵۴ میلیارد ریال ساخت داخل کرده ایم.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار