در بیستمین کنفرانس تخصصی مرجع ملی حقوق کودک مطرح شد:
محمود عباسی اظهار کرد: حقوق بشر و به ویژه حقوق کودکان در اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و رفتار پیامبر اکرم(ص) با کودکان نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است؛ در حالی که در جهان از نیمه دوم قرن بیستم به بعد به حقوق کودکان پرداخته شد اما دین اسلام، یک هزار و ۴۰۰ سال پیش به این موضوع پرداخته بود.
کد خبر: ۸۰۷۷۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲ 22 December 2019

محمود عباسی در بیستمین کنفرانس تخصصی مرجع ملی حقوق کودک امروز (یکم دی‌ماه) در مجمع قضایی ویژه شهید تندگویان اهواز برگزار شد، اظهار کرد: حقوق بشر و به ویژه حقوق کودکان در اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و رفتار پیامبر اکرم(ص) با کودکان نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است؛ در حالی که در جهان از نیمه دوم قرن بیستم به بعد به حقوق کودکان پرداخته شد اما دین اسلام، یک هزار و ۴۰۰ سال پیش به این موضوع پرداخته بود.

به گزارش"تابناک" وی افزود: از مهم‌ترین حقوق کودک، حق حیات در کنار والدین است، در حالی که در سال‌های اخیر شاهد افزایش طلاق در بین خانواده‌ها هستیم که باید این موضوع به صورت اساسی بررسی شود. حقوق کودک در اسناد و قوانین بین‌المللی و ملی، ابزاری برای حمایت از کودک شمرده می‌شوند. حقوق کودک برای ما ارزش بسیاری دارد و باید با برنامه‌های دقیق و منسجم برای آن در نظر گرفته شود.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری بیان کرد: کودکانی که در خانواده طلاق و خانواده‌هایی که آسیب‌های اجتماعی دیده‌اند، تربیت شده‌اند نیازمند نگاه‌های ویژه هستند و جامعه در برابر این کودکان مسئولیت سنگینی برعهده دارد. امروزه با ترویج فضای مجازی، کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و بدون شک کودکانی که از خانواده‌های طبیعی محروم هستند بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. اعتقاد راسخ ما بر این است که کودک باید در خانواده تربیت شود و نمی‌توان برنامه‌هایی برای کودکان بدون در نظر گرفتن خانواده، اجرا کرد. کودکانی که از خانواده محروم هستند نیز باید در فضای شبه‌خانواده تربیت شوند.

عباسی با بیان اینکه گفته می‌شود کودکان باید دارای دادرسی افتراقی باشند، گفت: کودکان را هرچند که معارض با قانون باشند، نمی‌توان به زندان فرستاد و دستگیر کرد بلکه کودکی که از قوانین تخطی می‌کند، نیازمند پلیس اطفال است.

وی افزود: ما نیازمند مکان‌های خاصی برای رسیدگی به پرونده کودکان و نوجوانان معارض قانون هستیم.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری بیان کرد: یکی از برنامه‌های ما این است که قضات را در این زمینه توانمند کنیم. خوشبختانه لایحه‌ای مبنی بر تشکیل پلیس اطفال وجود دارد که در دست بررسی است. پلیس اطفال یکی از نیازهای اساسی ما است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، وجود کانون‌های اصلاح و تربیت نشان‌دهنده این است که حق نداریم کودکان را به حبس ببریم. همچنین تاکید رئیس قوه قضائیه بر اجرای مجازات جایگزین، نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است. سیاست  قوه قضائیه در این راستا است که برای افراد عادی نیز مجازات جایگزین در نظر گرفته شود.

عباسی با اشاره به رسالت مهم آموزش و پرورش ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش در تربیت کودکان نقش بسیار مهمی دارد. یکی از نیازهای جدی امروز، پرداختن به آموزش‌های خودمراقبتی است. متاسفانه گاهی شاهد بروز آزارهای جنسی، تجاوز و خشونت علیه کودکان هستیم؛ باید به کودک آموزش دهیم که برخی از قسمت‌های بدنش حریم خصوصی او است و هیچ کس حق تعرض به وی را ندارد. البته این آموزش‌ها باید بر اساس آموزش‌های دینی باشد. خوشبختانه محتوایی برای آموزش به کودکان در این زمینه در حال تولید است.

وی گفت: گاهی شاهد بروز اتفاقات تلخی مانند مرگ دو کودک کولبر هستیم. بروز این اتفاقات نشان‌دهنده عدم توجه به حقوق کودک است. یکی از وظایف ما برنامه‌ریزی، ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها، نظارت و پایش حقوق کودک است. این کنفرانس‌ها نیز در این راستا و هدفمند برگزار می‌شوند.

استاندار خوزستان نیز با اشاره به آسیب‌های اجتماعی ناشی از غفلت و کوتاهی جامعه و کنشگران اجتماعی بیان کرد: وظیفه ما اجتماعی کردن کودکان برای ساختن آینده جامعه است.

غلامرضا شریعتی با بیان اینکه نیازها و مطالبات کودکان متفاوت از مطالبات ما است گفت: جامعه ما در حال تغییر است و ما باید این تغییرات را بشناسیم و برای نیازهای کودکان برنامه ریزی کنیم.

وی به تهیه اطلس مشکلات ، چالش ها و آسیب های اجتماعی خوزستان با وجود اینکه خوزستان سه سال است که در بحران های طبیعی به سر می برد اشاره کرد و افزود: ما از مسایل اجتماعی به ویژه حقوق خانواده و کودک و تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل غافل نبودیم.

وی گفت: در سه سال اخیر هفت هزار کودک بازمانده از تحصیل در خوزستان شناسایی و به کلاس درس هدایت شدند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه خوزستان از نظرشاخص کودکان بازمانده از تحصیل جایگاه مناسبی نداشت افزود: درسه سال اخیر ضریب بازماندگی از تحصیل در خوزستان از ۲.۲ به ۱.۹ کاهش یافته است.

دبیر حقوق کودک در خوزستان نیز در این همایش گفت: معتقدیم کودکان یکی از ارکان مهم در خانواده و در نهایت ضعیف ترین و آسیب پذیرترین عضو خانواده هستند و حقوق آنها از مهمترین حقوق انسانی است.

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین صادق مرادی، رئیس‌کل دادگستری خوزستان در این مراسم اظهار کرد: یکی از حقوق کودک بر والدین نهادن نام نیک برای کودک است در برخی موارد پیش آمده است که بد بودن نام کودک باعث ترک تحصیل وی شده است.

وی با بیان یکی از مشکلات ما نبود پلیس اطفال و نوجوانان است، گفت: رسیدگی به مشکلات کودکان و نوجوانان معارض با قانون، باید کاملا تخصصی صورت گیرد.

سیده فرانک موسوی افزود: کودکان به دلیل نبود توانایی در احقاق حق خود از جایگاه بالایی برخوردار هستند و نخستین کسانی هستند که در معرض انواع مستقیم ناهنجاری ‌ها ، فشارها و مشکلات که از بزرگترها به آنها تحمیل می‌شود قرار دارند. کودکان باید از صحت سلامت روحی و جسمی برخوردار بوده و حضوری مفید و کارساز در اجتماع داشته باشند.

وی گفت:مباحث حقوق کودک از مسایل ریشه‌ای  و مهم است که در میان انبوه دیگر مسایل علوم انسانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. بررسی وضعیت نوجوانان و جوانان بزهکار نشان می‌دهد که در بیشتر مواقع حقوق آنها در ایام کودکی تضعیف شده است.

وی ادامه داد :ضرورت دارد که نگاه تحول گرایانه به قوانین و مقررات به نفع احقاق حقوق کودکان شود. توجه نکردن به نیازهای اساسی کودکان بر دوره رشد بلوغ آنها و مباحث کودک‌آزاری خسارات جبران ناپذیری دارد. تامین نیازهای کودکان نه تنها به عنوان یک تکلیف بر عهده والدین است بلکه باید جامعه نیز با توسعه سیستم‌های حمایتی نظارتی نسبت به احقاق حقوق کودکان به عنوان آسیب پذیرترین اقشار جامعه از آنها دفاع کند تا از هرگونه بهره کشی به اشکال مختلف چون تجاوز، آسیب‌های روانی و جسمانی، محرومیت از آموزش که بخشی از تضییع حقوق کودکان است جلوگیری کرد.

غلامرضا صدیقی راد مدیرکل بهزیستی خوزستان نیز در سخنانی پیرامون پیامدهای اجتماعی ، روحی و روانی کودکان بی هویت گفت:بهزیستی خود را در برابر تربیت و اصلاح کودکان بی هویت متعهد می داند و در این راستا تاکنون ۱۱ مرکز شبه خانواده برای نگهداری و هفت مرکز برای تربیت و اصلاح کودکان خیابانی در خوزستان راه اندازی کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار