ابول نژادیان بیان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در یک ماه گذشته مجوز راه انداری ۲ بیمارستان خصوصی ۵۰۰ تختخوابی گرفته شده است که باید سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری در حوزه بهداشت و درمان هدایت کنیم و تخت‌ها را گسترش دهیم.
کد خبر: ۸۱۶۶۴۲
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴ 22 January 2020

یازدهمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز گشایش یافت.

به گزارش"تابناک"؛ غلامرضا شریعتی در این کنگره اظهار کرد: برگزاری این کنگره در توسعه دانش پزشکی و تصویربرداری‌های زنان و زایمان نقش مهمی دارد. خوزستان از دیرباز در این رشته پیشرو بوده و اکنون نیز در زمینه تکنولوژی‌های جدید تصویربرداری در حوزه‌های مختلف زنان، پیشرو است. در این راستا باید همکاری مشترک بیشتری برای ایجاد شرایط مناسب‌تر بیماران و تشخیص و درمان بهتر داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در زمینه‌های مختلف پزشکی باید تلاش شود تا کسری‌های موجود را جبران کنیم.

شریعتی با اشاره به مراجعه حجم زیادی از بیماران خوزستانی به تهران برای درمان، افزود: برگزاری این همایش‌ها و کارهای جمعی، می‌تواند به شناسایی و حمایت توانمندی‌های پزشکی کمک کند تا بیماران اعتماد بیشتری داشته باشند و درمان خود را در خوزستان انجام دهند.

استاندار خوزستان گفت: همچنین باید مطالعه‌ای در خصوص علت مراجعه بیماران خوزستانی به تهران برای درمان انجام شود تا علل را متوجه شویم زیرا در خوزستان در حوزه‌های مختلف پزشکی پیشرفت زیادی داشتیم.

وی با تاکید بر لزوم توسعه و گسترش درمان در حوزه‌های مختلف، بیان کرد: باید شرایط برای توسعه پزشکی فراهم شود و رغبت مردم برای درمان در استان خوزستان نیز افزایش یابد. برگزاری این همایش‌ها به توسعه کمی و کیفی وضعیت آموزش و درمان در خوزستان منجر می‌شود.

شریعتی گفت: باید به گسترش کمی این حوزه‌ها نیز کمک شود تا متناسب با ظرفیت و نیاز خوزستان، ‌شرایط بهتری برای درمان بیماران فراهم شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت: رشته تصویربرداری در خصوص کارهای تشخیصی و اخیرا درمانی پیشرفت‌های زیادی داشته است و در سال های اخیر امکانات خوبی فراهم شده است.

دکتر فرهاد ابول نژادیان با اشاره به آمار موجود گفت: درصد بالایی از بیماران در مراجعه به مراکز درمانی تهران، خوزستانی بودند که نیاز به واکاوی دارد.

وی ادامه داد: در خوزستان به ویژه اهواز با کمبود تخت‌های بیمارستانی مواجه هستیم در حال حاضر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پنج هزار و ۶۰۰ تخت فعال است اما کمبود وجود دارد.

ابول نژادیان بیان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در یک ماه گذشته مجوز راه انداری ۲ بیمارستان خصوصی ۵۰۰ تختخوابی گرفته شده است که باید سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری در حوزه بهداشت و درمان هدایت کنیم و تخت‌ها را گسترش دهیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در راه اندازی رشته‌های فوق تخصصی و فلوشیپی نیز باید بیشتر تلاش شود.

وی در ادامه به راه اندازی بیمارستان یک هزار تختخوابی در اهواز اشاره کرد و افزود: مجوز راه تاسیس این بیمارستان وجود دارد اما با مشکل فاینانس مواجه هستیم.

ابول نژادیان ابراز امیدواری کرد: نیاز است سرمایه گذار برای این بیمارستان سرمایه گذاری کند و یا اعتبار لازم از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای اجرا تخصیص یابد البته برای طرح مطالعاتی اختصاص داده شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: ظرفیت خوبی در بیمارستان سوانح و سوختگی طالقانی اهواز برای راه‌اندازی بخش زنان وجود دارد.

در ادامه همایون یوسفی اظهار کرد: در حال حاضر طرح تحول سلامت به عنوان بزرگترین طرح اجتماعی دولت، در حال انجام است. این طرح از سال ۹۲ آغاز شده و موجب شده در سال‌های اخیر ۳.۲ برابر اعتبارات حوزه سلامت در کشور افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها، پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت بالا بود و درصد زیادی از مردم سالیانه به دلیل هزینه‌های سلامت به زیر خط فقر می‌رفتند که در این خصوص باید فکری می‌شد. بنابراین طرح تحول سلامت در کشور مبنای اقدامات قرار گرفت و به واسطه اقدامات انجام شده، پرداخت از جیب مردم از ۶۰ به ۴۰ درصد کاهش یافت. همچنین تعداد افرادی که به زیر خط فقر می‌رسیدند، کاهش یافته است.

نماینده اهواز در مجلس گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، یکی از محورهای اصلی دولت‌ها حوزه سلامت است بنابراین باید به حوزه سلامت کشور ما نیز بیشتر توجه می‌شد. هر چند طرح تحول سلامت، خوب و مناسب است اما به نظر می‌رسد شروع و سرعت اجرای آن متناسب با ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی نبوده است.

یوسفی تصریح کرد: به نظر می‌رسد طرح تحول سلامت را بدون ایجاد زیرساخت لازم و با سرعت و تعجیل اجرا کردیم. به همین دلیل در آغاز اجرای طرح، شاهد رضایتمندی نسبی مردم بودیم اما به تدریج این رضایت نسبی جای خود را به مسائل مختلف از جمله نارضایتی در حوزه سلامت داده است.

نماینده اهواز ادامه داد: زیرساخت‌های لازم این طرح مانند پرونده الکترونیک و پزشک خانواده ایجاد نشده بود و به همین دلیل نتوانستیم نظارت خوبی بر روند اجرای این طرح داشته باشیم. به همین دلیل نیز به تدریج شاهد نارضایتی مردم هستیم و علی‌رغم هزینه‌های زیاد، نتیجه لازم را به دست نیاورده‌ایم.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم این موضوع را تسهیل کنیم، باید زیرساخت‌های آن نیز فراهم شود. در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان و کمیسیون بهداشت مجلس جهت ایجاد زیرساخت‌های طرح تحول سلامت برنامه‌ریزی می‌کنند و امیدواریم با ایجاد این زیرساخت‌ها، نظارت‌ها افزایش یابد و شاهد توسعه پایدار در حوزه سلامت باشیم.

یوسفی با اشاره به بودجه حوزه سلامت عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت کشور از نظر اقتصادی سخت و دشوار است اما برخی موضوعات از جمله حوزه سلامت جزو اولویت‌های دولت و مجلس است. علی‌رغم مشکلات موجود در حوزه اقتصادی کشور، صیانت لازم جهت از بودجه‌های حوزه سلامت انجام شده است.

نماینده اهواز ادامه داد: اعتبارات بودجه عمومی سال ۹۸، ۴۲ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۹،‌ ۴۶ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین بودجه کل وزارت بهداشت همراه با درآمد اختصاصی آن در سال ۹۸، ۷۷ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۹، ۸۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

یوسفی گفت: سهم سلامت از بودجه کشور نیز در سال ۹۸، ۵.۱ درصد بود که در سال ۹۹ این بودجه به ۷.۱ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: یکی از موارد مهم در حوزه سلامت کشور، تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز است که در سال ۹۸ حدود ۴.۵ میلیارد دلار بابت تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز کشور تخصیص دادیم و دارو و تجهیزات مورد نیاز کشور در سال جاری بهتر از سال ۹۷ تامین شده است.

نماینده اهواز در مجلس بیان کرد: چالش مهم حوزه سلامت در سطح کشور، کسری ۲۰ هزار میلیاردی بودجه است که به دلیل عدم نظارت کافی در سال‌های اخیر، این کسری بودجه روی هم انباشته شده و اکنون مجلس شورای اسلامی و دولت در حال تلاش برای تامین این کسری بودجه هستند.

یوسفی خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های خوزستان، کمبود بیمارستان‌های جدید و کمبود تخت بیمارستانی است. در طول ۴۶ سال گذشته در اهواز در حوزه بیمارستان‌های دولتی، هیچ بیمارستانی را افتتاح نکردیم و خدمت‌رسانی به مردم به دلیل افزایش جمعیت و فرسودگی بیمارستان‌ها کاهش یافته بود بنابراین یکی از محورهایی که باید در آن ورود می‌شد، ساخت بیمارستان‌های جدید بود که در حال حاضر ۱۱ پروژه بزرگ بیمارستانی در اهواز افتتاح شده یا در حال پیگیری است.

وی با اشاره به پیگیری احداث بیمارستان یک هزار تختوابی ادامه داد: مجوزهای لازم برای ساخت بیمارستان یک هزار تختخوابی اهواز در ابتدای جاده اهواز – اندیمشک اخذ شده است. در سال جاری ۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات حوزه سال ۹۸ برای این بیمارستان اختصاص دادیم که امیدواریم امسال فاز مطالعاتی این بیمارستان آغاز و پس از آن بحث فاینانس حل شود.

نماینده اهواز افزود: همچنین برای احداث بیمارستان سرطان خوزستان نیز با بنیاد برکت و یک شرکت آلمانی قراردادی منعقد شده تا این بیمارستان در مدت سه سال در محل قدیمی بیمارستان شفا ساخته شود که امیدواریم امسال کلنگ‌زنی آن انجام شود.

یوسفی تصریح کرد: همچنین با شرکت فولاد خوزستان تفاهم‌نامه‌ای برای احداث بیمارستان بیماری‌های تنفسی منعقد شده که امیدواریم این تفاهم‌نامه تبدیل به قرارداد شود. با توجه به اینکه مهم‌ترین نیاز مردم حمیدیه و باوی نیز وجود بیمارستان بود، مجوز لازم برای برای احداث بیمارستان را اخذ کردیم و اعتباری در این زمینه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بیمارستان سوسنگرد نیز افتتاح شده و بیمارستان بهبهان با ۲۲۰ تخت و بیمارستان الوار گرمسیری در اندیمشک نیز آماده افتتاح هستند. همچنین بیمارستان باغملک با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده، افتتاح خواهند شد.

نماینده اهواز  بیان کرد: در دزفول نیز سه پروژه بیمارستانی و در آبادان دو پروژه بیمارستانی در حال پیگیری هستند. امیدواریم با افتتاح این پروژه‌های بیمارستانی نه‌ت نها نیاز استان خوزستان بلکه نیاز استان‌های همجوار را رفع کنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار