معاون آموزشی وزارت صنعت:
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: باید سیستم آموزشی خود را به روز و صنعت و دانشگاه را با هم مرتبط کنیم.
کد خبر: ۸۲۰۶۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶ 10 February 2020

برات قبادیان در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون ایران که در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن دهه فجر اظهار کرد: درباره انقلاب صنعتی چهارم صحبت می شود اما مترادف آن انقلاب کشاورزی نیز وجود دارد. درباره کشور ما با دو موضوع روبرو هستیم؛ یکی مشکلات امروز و دیگری بحث ها آینده کشور است. بخشی از مشکلاتی که امروز در کشور وجود دارد به دلیل وجود تحریم ها است. ما هنوز به اهمیت انقلاب صنعتی چهارم پی نبردیم و بی تفاوت هستیم.

وی افزود: توسعه دنیای پیشرفته امروزی مدیون پژوهش است و هیچ کشوری را نمی توان یافت که بدون عبور از مسیر علم و دانشگاه پیشرفت کرده باشد. برخی کشورها مانند آمریکا یا مالزی تاریخ غنی ندارند اما بزرگان و ادبای علمی ما بیش از هزار سال پیش درباره اهمیت پژوهش صحبت کردند. اگر آمریکا اکنون پیشرفته شده است به این دلیل است که دانشمندان دنیا را جمع کرده است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طرح تاپ یا توانمند سازی، تولید و توسعه اشتغال پایدار است که طرح جذابی است و در وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرا می شود. پیشرفتی که امروز در جهان وجود دارد حاصل چهار تحول انقلاب صنعتی اول (ماشین بخار)، دوم (برق)، سوم (کامپیوتر) و انقلاب صنعتی چهارم است که از سال ۲۰۰۶ آغاز شد. همه توسعه به دست آمده در دو هزار سال گذشته مطلوب نبوده و باعث ایجاد آلودگی های زیست محیطی شده است. از طرح تاپ در صنعت به خوبی استقبال شده است و حدود ۲۱۸ درصد تحقق یافته است.

قبادیان بیان کرد: هم اکنون ۱۷۰ کشور در حال بررسی بحث های توسعه پایدار هستند که یکی از اهداف آن از بین بردن گرسنگی در جهان است. رسیدن به این هدف آسان نیست و تنها با استفاده از علم و فناوری می توان به این هدف دست یافت. در میان هفت و نیم میلیارد نفر از هر ۹ نفر یک نفر گرسنه است. یعنی یک نهم جمعیت جهان گرسنه هستند.

وی با بیان اینکه انقلاب صنعتی چهارم سایبر فیزیک است که اقتصاد دنیا را متحول می کند، تصریح کرد: تولید با کیفیت با شیوه های قدیمی امکان پذیر نیست. باید سیستم آموزشی خود را به روز کنیم. در بخش اجرا نیز نگاه باید عوض شود و صنعت و دانشگاه را با هم مرتبط کنیم و به سمت انقلاب صنعتی چهارم پیش برویم. دانشگاه نیاز دارد بخشی از بودجه خود را از بیرون دانشگاه تامین کند. صنعت هم همین طور، پس باید با هم مرتبط شوند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: اقتصاد دیگر اقتصاد نفتی نیست بلکه اقتصاد خلاقیت است و در آینده اطلاعات به جای نفت به فروش می رسند. ما به دنبال این هستیم که محصول استاندارد تولید و صادر کنیم.

در حاشیه این آیین با حضور معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت از دروگر نیشکر رونمایی شد.

دروگر نیشکر در زمان ۴۵ روز و با بهره‌گیری از ۳۷ درصد از قطعات داخلی، ۴۲ درصد قطعات بازسازی شده و ۱۳ درصد قطعات ساخت شرکت توسعه نیشکر ساخته شده است.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار