کد خبر: ۸۸۳۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱ 02 August 2020

 

سال ۲۰۲۰ عملا باید سال دوستی میان ژاپن و چین می‌بود. اوایل ماه آوریل شینزو آبه به دنبال استقبال از رئیس جمهور چین در سفری به توکیو بود. هر دو سیاستمدار خواستار غلبه بر سردی روابط که هر کدام به نحوی در ایجادش نقش داشتند بودند. اما این سفر به خاطر همه گیری کروناویروس به تعویق افتاد. حالا این آشکار شده که نباید انقدر زود برای چنین سفری برنامه ریزی می شد چون دیگر کسی در توکیو از شی جینپینگ استقبال نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اشپیگل، به عکس باید گفت که بی اعتمادی میان این دو کشور رقیب در آسیا همچون دوران طولانی گذشته عمیق بوده و برنامه برای احیاء به اصطلاح شراکت راهبردی آنها خیلی دور از دسترس است.

درگیری جدید میان آمریکا و چین دلیل این سرد شدن سریع روابط توکیو با پکن است. این جنگ قدرتی است که در طی آن این ابرقدرت‌ها نه تنها بر سر مسائل تجاری و تکنولوژی‌های آینده جدال دارند بلکه همچنین بر سر حاکمیت نظامی، اقتصادی و سیاسی در حوزه غرب آقیانوس آرام نیز درگیر هستند. نهایتا پرسش این است که آیا چین در حال ظهور در کنار زدن آمریکا از شرق آسیا موفق خواهد شد؟

ژاپن هم نزاع مشابهی با آمریکا در جنگ جهانی دوم داشت و چین در حال حرکت در بلند مدت به سمت یک چنین نزاعی با آمریکا است. ژاپن در حال حاضر نقشش را بدون در نظر گرفتن قدرشناسی باز می‌کند. این کشور با جمعیت کهنسال هر چه بیشتر خود را در بین دو جبهه یکی متعلق به قدرت اشغالگر سابق این کشور یعنی آمریکا و دیگری مهمترین شریک تجاری‌اش یعنی چین می‌بیند.

نبرد چین و آمریکا بر سر برتری طلبی محاسبات سیاست خارجی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن را به هم میریزد. برای او وفاداری به ائتلافش با آمریکا اولویت مطلق را دارد. به ندرت رهبری همچون آبه بوده که با این اشتیاق به دوستی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اهمیت دهد. اما اکنون مدت زیادی است که او به دنبال بهبود روابطش با شی جینپینگ، رئیس جمهور چین رفته است. این ژاپنی ملی گرا همچنین یک پرگماتیست است که به خواسته‌های رهبران تجاری داخلی گوش می‌کند: او خواستار جبران اتکای سیاسی یک طرفه به ترامپ است. زیرا از نقطه نظر ژاپنی‌ها رئیس جمهور آمریکا دمدمی مزاج و غیرقابل پیش‌بینی به نظر می رسد.

در این روزها توکیو از نزدیک رصد می کند که چطور ترامپ با جدیت طرح خروج بخشی از نظامیان کشورش از آلمان را مطرح می‌کند.

با این حال جنگ سرد نوظهور میان واشنگتن و پکن حالا توکیو را بدون هیچ انتخابی قرار داده است: این کشور حالا باید حاکمیتش را در ائتلاف با آمریکای شریک به نمایش بگذارد. دولت ژاپن رسما از انتقاد از چین اکراه دارد؛ این دولت نمی‌خواهد به شکلی غیرضروری این رقیب به لحاظ نظامی قدرتمندش را تحریک کند. اما در میان مردم ژاپن نگرش منفی در قبال چین ایجاد شده و بسیاری از ژاپنی‌ها از موضع سرسختانه ترامپ در قبال چین حمایت می‌کنند. آنها از حاکمان کمونیستی که ابتدا بر شیوع کرونا سرپوش گذاشتند و از نظر خیلی‌ها حتی ممکن است برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را خراب کرده باشند منزجر هستند. بر طبق یک مطالعه نشریه Nihon Keizai  حدود 62 درصد ژاپنی‌ها با اینکه سفر شی جینپینگ همچنان در دست انجام است مخالف هستند.

همچنین این نگرانی فزاینده در ژاپن به وجود آمده که شی جیپینگ ممکن است الحاق جزیره تایوان به خاک چین را در قدم بعدی در نظر داشته باشد.جزایر سنکاکو میان تایوان و مجمع الجزایر اوکیناوای ژاپن در این درگیری نقشی محوری ایفا خواهد کرد. این جزایر از ۱۸۹۵ تا کنون تحت کنترل ژاپن قرار داشته‌اند اما چین و تایوان ادعای آن را دارند. تقریبا هر روز کشتیهای گارد ساحلی چین در آبهای مجاور این جزایر صخره‌ای خالی از سکنه عبور می‌کنند. چینی‌ها به این جزایر دیائویو می‌گویند.

ژاپن به جز دست زدن به اعتراضات همراه با استیصال کار چندانی در برابر قدرتنمایی چین نمی‌تواند انجام دهد. نه فقط جمعیت ژاپن در حال پیر شدن است بله همچنین آب می‌رود. نیروهای نظامی به اصطلاح دفاع شخصی ژاپن نیز به سختی می‌توانند پرسنل کافی برای خود جذب و استخدام کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار