کد خبر: ۸۸۵۹۲۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸ 10 August 2020

رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت اعلام کرد که اطلاعات دبیر کل حزب الله از بندر حیفا، صهیونیست‌ها را دچار ترس و وحشت کرده است.

هنوز بعد از گذشت تقریباً یک هفته از انفجار بندر بیروت که دهها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته، حرف و حدیث‌ها در خصوص دلایل این انفجار در جریان است.

علاوه بر آن، برخی وزرای دولت لبنان در شرایط کنونی اقدام به استعفا کرده‌اند. برگزاری اعتراضات و تظاهرات خشونت آمیز در لبنان که باعث برجای ماندن تعداد زیادی مجروح شده زخم دیگری به زخم‌های این کشور اضافه کرده است.

حمایت‌های کشورهای غربی از جمله آمریکا و فرانسه از آشوب گران در لبنان نکته قابل تأملی است که نباید به راحتی از کنار آن عبور کرد. مسأله دیگری که در این میان توجه تحلیلگران را به خود جلب کرده است، اطلاعات دقیق سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله از بندر حیفا و تهدیدات ضمنی علیه صهیونیست‌ها است که باعث شده رژیم صهیونیستی بیش از پیش دچار دستپاچگی شود.

در همین رابطه  مصاحبه‌ای انجام شده با شیخ «ماهر حمود» رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت که مشروح آن در ادامه می‌آید:

*سوال: نظر شما راجع به نگرانی‌های رژیم صهیونیستی در خصوص اطلاعات دقیق سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنانی درباره بندر حیفا چیست؟

دشمن صهیونیستی به دلیل آنکه از قدرت نظامی حزب الله لبنان از جمله موشک‌های دقیق و سیستم دفاع هوایی و دیگر سلاح‌های این حزب خبر دارد به شدت دستپاچه شده است؛ همانطور که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرده که این نیروها هر آنچه که برای جنگ آتی نیاز است فراهم کرده‌اند.

صهیونیست‌ها به شدت سردرگم و دستپاچه بوده و حساب هر یک شلیک خود را به دقت دارند چرا که ممکن است منجر به حمله حزب الله شود. دشمن صهیونیستی بعد از حمله هوایی به سوریه و شهادت یکی از نیروهای حزب الله، از طریق میانجی گران اعلام کرد که قصد به شهادت رساندن این نیروی حزب الله را نداشته است و همین یک پیام کافی است تا نشان دهد تل آویو تا چه حد از واکنش حزب الله می ترسد.

علاوه بر آن، درگیری اخیر در مرزهای اراضی اشغالی نشان داد که شلیک صهیونیست‌ها به سمت سایه‌ها و نه نیروهای حزب الله، دلیلی دیگر بر دستپاچه بودن آنها به شمار می‌رود. زمانیکه سید حسن نصرالله از اطلاعات دقیق خود از بندر حیفا و دیگر مناطق اراضی اشغالی سخن می‌گوید، مجدداً سردرگمی و ترس و وحشت صهیونیست‌ها افزایش می‌یابد.

این همان چیزی است که توازن رعب و وحشت را برقرار کرده به طوری که دشمن صهیونیستی نمی‌تواند یک حمله را آغاز کند چرا که از واکنش گسترده حزب الله می ترسد و این بهترین چیزی است که اوضاع امنیتی میان ما و دشمن صهیونیستی می‌تواند شاهد آن باشد.

*سوال: به نظر شما سناریوهای مطرح در خصوص وقوع انفجار بندر بیروت چیست؟

بعد از وقوع انفجار بندر بیروت ما همچنان منتظر نتایج تحقیقات در خصوص اسباب و دلایل این انفجار هستیم و تمام احتمالات از جمله بدترین احتمالات را وارد می‌دانیم. به نظر من چند احتمال در این خصوص وجود دارد. نخست آنکه محموله مواد منفجره در سایه توطئه چینی‌های اسرائیل در بندر بیروت قرار گرفته تا در زمان مناسب منفجر شود.

قبل از استعفای دولت در لبنان باید یک توافق سیاسی برای تشکیل دولت جدید با هدف ممانعت از به طول انجامیدن خلأ سیاسی حاصل شود

احتمال دوم آن است که برخی افراد غیر از صهیونیست‌ها قصد استفاده از این مواد منفجره را در داخل لبنان داشته‌اند اما موفق نشدند. احتمال سوم که توسط تیم تحقیقاتی تاکنون مطرح شده خطای انسانی و خطای مربوط به صاحب کشتی محسوب می‌شود که محموله‌های مذکور را در این بندر قرار داده است.

مسئولان لبنانی در برخورد با این محموله دچار سردرگمی شده و شاید به فکر فروش آن بودند و فکر می‌کردند که این مسائل پنهان می‌ماند. بنابراین هیچ کسی احتمال وقوع چنین انفجاری را در بندر بیروت نمی‌داد.

این محموله جز با درجه حرارت بسیار بالا که گفته می‌شود به دلیل آتش سوزی در پی لحیم کاری یک در انبار بندر صورت گرفته منفجر نمی‌شد. در هر صورت اگر خطای انسانی ثابت شود یک اهمال کاری بسیار بزرگ در خصوص این فاجعه صورت گرفته است.

*سوال: اهمیت لبنان و جایگاه مقاومت این کشور را در منطقه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

لبنان همچنان محل رویارویی محور مقاومت و رژیم صهیونیستی و همچنین آمریکا، فرانسه، کشورهای شرق و غرب باقی خواهد ماند. این کشور با وجود مساحت کم آن، سرشار از پتانسیل‌های انسانی بوده و تجربه‌های موفقی در زمینه همزیستی دینی و مذهبی داشته است.

موقعیت جغرافیایی لبنان بسیار مهم است. پیروزی مقاومت از بیست سال قبل تا به امروز یک بُعد جدید به این کشور اضافه کرده است. مسأله قابل توجه آن است که همگان تلاش می‌کنند از طریق لبنان یک جایگاه برای خود در منطقه ایجاد کنند به این معنی که پیروزی در لبنان به معنای پیروزی برای آنها در منطقه است. بنابراین رقابت‌های شدید بر سر لبنان همچنان باقی خواهد ماند.

به تحقیقات داخلی در خصوص دلایل انفجار بندر بیروت اعتماد داریم اما تحقیقات کشورهای غربی یک بازی بزرگ و توطئه گسترده علیه لبنان به شمار می‌رود

*سوال: نظر شما در خصوص سیاست‌های مداخله جویانه آمریکا در قبال لبنان چیست؟

آمریکا چندین بار در لبنان شکست خورده است و تاریخ این کشور، شکست‌های آمریکا را در لبنان به خاطر دارد. بنابراین من تعجب نمی‌کنم اگر مقامات آمریکایی موضع گیری های منفی در قبال لبنان اتخاذ کنند.

اما به فضل خداوند این فاجعه باعث شد آمریکا مجبور شود کمی از محاصره خود را علیه لبنان کاهش دهد البته این اقدام واشنگتن از ترس کشیده شدن لبنان به سمت محور شرقی صورت گرفت.

*سوال: تلاش کشورهای غربی برای اجرای تحقیقات بین المللی در خصوص انفجار بندر بیروت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در خصوص تحقیقات بین المللی در قبال انفجار بندر بیروت نیز باید بگویم که ما به تحقیقات داخلی اعتماد داریم چرا که کسانی که این تحقیقات را انجام می‌دهند از بخش‌های مختلف کشور هستند و نمی‌توانند در خصوص نتایج آن برای حمایت از یک شخص یا تحریف واقعیت‌ها با یکدیگر تبانی کنند.

اما تحقیقات کشورهای غربی در خصوص دلایل این انفجار یک بازی بزرگ و توطئه گسترده علیه لبنان به شمار می‌رود همانطور که شاهد این مسأله در خصوص رفیق الحریری بودیم.

*سوال: نظر شما درباره استعفای وزرای کابینه لبنان بعد از وقوع این انفجار چیست؟

در خصوص استعفای وزرای دولت لبنان نیز باید بگویم که ما خواهان استعفای دولت نیستیم و زمانی این اتفاق باید بیافتد که یک توافق برای تشکیل دولت جدید به وجود آمده تا خلأ سیاسی در لبنان به طول نینجامد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار