رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان :
خسارت 2 هزار میلیاردی سیل به کشاورزی خوزستان/ آغاز پرداخت خسارت سیل سال 97 خوزستان

کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به وسعت و شدت سیل امسال، اظهار کرد: در اثر سیل خوزستان تاکنون بالغ‌بر ۲ هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی خوزستان آسیب وارد شد و بیش از ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان شامل گندم، جو، کلزا، چغندرقند و صیفی‌جات به طور کامل زیر آب رفت.

به گزارش"تابناک" وی افزود: ۵۵ هزار هکتار از اراضی گندم خوزستان دچار خوابیدگی شد؛ همچنین ۳۰ هزار هکتار از باغات استان و یک هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع پرورش ماهی خوزستان نیز از بین رفت.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به خسارت به تأسیسات و ابنیه، عنوان کرد: تاکنون ۱۰ هزار قطعه مرغ و طیور، یک هزار و ۵۰۰ فروند کندو زنبورعسل، ۲ هزار و ۴۵۰ رأس دام سبک و حدود ۶۰ رأس دام سنگین تلف شدند.

وی گفت: تاکنون حدود ۲۵ هزار رأس دام  که بخش عمده آن‌ها دام سبک هستند جابه‌جا شدند؛ حجم کار بسیار بالا است و در برخی مناطق دام‌هایی که جابه‌جا شدند محل جدید آن‌ها دوباره دچار آب‌گرفتگی شد و نیاز به جابه‌جایی دوباره دارند.

چنگلوایی با اشاره به طلب کشاورزان از سال‌های گذشته، اظهار کرد: ۴۰ میلیارد تومان برای پرداخت غرامت خسارت‌دیدگان سیل بهمن سال ۹۷ به استان خوزستان پرداخت شد که از روز گذشته ۱۰ میلیارد تومان آن به کشاورزان پرداخت شد؛ همچنین بر اساس دستور مقام معظم رهبری پرداخت خسارت منحصر به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی نیست و به افرادی که زمین‌های کشاورزی و احشام خود را بیمه نکردند نیز خسارت پرداخت می‌شود.

وی گفت: طلب کشاورزان بخش شعیبیه مربوط به سیل سال ۹۵ با پیگیری‌های انجام شده تأمین اعتبار شد و بر اساس اسامی که سازمان تعاون روستایی در اختیار دارد، پرداخت می‌شود.