کد خبر: ۱۰۱۲۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲ 27 November 2021

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این مطلب که شرایط اقلیمی استان برای تولید خرما منحصر به فرد است گفت: باید سه کمیته تولید، صنعت و صادرات خرما تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، خدارحم امیری زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در جلسه کارگروه تخصصی خرما گفت: بخش خصوصی باعث پویایی و زنده نگه داشتن صنعت مهم و استراتژیک خرما می شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی از حالت سنتی خارج شده است افزود: خرما مصداق خوبی برای کشاورزی قراردادی است اگرچه به صورت غیر رسمی سال هاست توسط بخش خصوصی انجام می شود.

امیری زاده در ادامه اضافه کرد: تا زمانی که به حلقه صنایع توجه نشود تولید معنا پیدا نمی کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این مطلب که شرایط اقلیمی استان برای تولید خرما منحصر به فرد است اظهار داشت: چالش هایی که در سال جاری در فصل خرید خرما با آن روبرو بودیم به دلیل حلقه مفقوده صنایع تبدیلی و فرآوری و بسته بندی بود.

وی تصریح کرد: باید سه کمیته تولید، صنعت و صادرات در ذیل این کارگروه و انجمن خرما تشکیل شود، همچنین تسهیلات برای سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی لازم و ضروری است.

امیری زاده با بیان اینکه آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه است اضافه کرد: برنامه های آموزشی- ترویجی در این زمینه باید تدوین گردد.

وی ادامه داد: باید ستادی برای پیگیری آفت چوبخوار نیز تشکیل شود و بدین منظور باید کمیته ای از کارشناسان خبره در مرکز تحقیقات خرما و میوه های گرمسیری تشکیل شود.

تورج نوروزی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز اظهار داشت: نخیلات منبع درآمد قسمت های جنوبی استان بخصوص در حوضه مارون و کارون هستند.

وی افزود: توسعه نخیلات با وجود ارقام جدید بخصوص ارقام تجاری نشان دهنده اهمیت و ضرورت توجه به محصولات خرما می باشد و با افزایش بهره برداران مسئولیت ما در راهبری در زمینه تولید و فرآوری بیشتر می شود بنابراین نقش بخش خصوصی پررنگ تر خواهد بود.

وی به خرید تضمینی خرمای استعمران استان پس از ۱۷ سال اشاره و اضافه کرد: استان خوزستان تنها استانی بود که خرید خرما بصورت تضمینی در آن صورت گرفت.

نوروزی ادامه داد: باید به توسعه صنایع فرآوری خرما با توجه به تنوع ارقام و سطوح زیر کشت این محصول در استان اهمیت بیشتری داده شود.

در ادامه مدیر باغبانی سازمان سطح زیر کشت نخیلات استان را ۴۲ هزار و ۸۲۰ هکتار عنوان و اظهار داشت: میزان تولید حاصل از نخیلات در سال زراعی گذشته ۲۳۴ هزار و ۷۱۲ تن بوده که بیشترین مقدار تولید مربوط به رقم استعمران با تولید ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ تن بوده است.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی خرمای استعمران خریداری شده یک هزار و ۴۳۴ میلیارد ریال می باشد افزود: خارک و رطب با مصرف ۵۳ هزار و ۴۰۰ تن بیشترین میزان مصرف در استان را دارا بودند.

وی ظرفیت صنایع تبدیلی خرمای استان را ۶۵ هزار تن عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰۰ هزار تن ظرفیت صنایع تبدیلی در استان مورد نیاز می باشد.

حسنی نسب کاهش کیفیت بدلیل کاهش کمی و کیفی آب، کاهش ظرفیت انباری و نقدینگی کارگاه های بخش خصوصی، خارج شدن صندوق های چوبی استاندارد از چرخه خرید بدلیل وجود دلالان، محدود شدن ظرفیت انباری تعاون روستایی به علت استفاده از سبد پلاستیکی را از جمله مشکلات عنوان کرد.

وی همچنین اظهار داشت: جهت تامین پاجوش به نخلداران یارانه پرداخت گردید همچنین خسارت های شوری، خشکسالی و کم آبی به نخلداران پرداخت شد.

حسنی نسب اضافه کرد: اولین کارت نهال وارداتی مجول هفته گذشته بین نخلداران توزیع شد.

مدیر هماهنگی و ترویج کشاورزی نیز در ادامه جلسه با بیان اینکه نیروی ماهر عامل اصلی در فرآیند توسعه و رشد می باشد گفت: در نظام نوین ترویج علاوه بر برگزاری کارگاه و کلاس از سایر روش های ترویجی برای هم افزایی و ارتقا دانش فنی بهره برداران استفاده می شود.

عباسی ادامه داد: در هر شهرستان با همکاری پژوهشکده خرما و میوه های گرمسیری یک محقق معین مستقر شد تا جهت آموزش و انتقال سریع دانش در عرصه ها حضور پیدا کند.

وی افزود: در شش ماهه اول سال جاری به ۵ هزار و ۵۲۹ نفر روز آموزش انفرادی ارائه گردید همچنین ۵۰ دوره ترویجی و یک بازدید ترویجی برگزار شد.

عباسی اضافه کرد: سایت های الگویی،کانون یادگیری،روز مزرعه، روز انتقال یافته و مدرسه در مزرعه از سایر روش های ترویجی نوین بوده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار